Odvážná cesta motocyklem na Sněžku

původně vyšlo: Český svět 1921, autor neuveden
Výlet na motorce až na vrcholky Krkonoš? Dnes těžko představitelná událost, kterou by KRNAP nejspíš zakázal. Ale v roce 1921, na motocyklech s pouhými pár koňmi výkonu, to byl velmi odvážný a riskantní sportovní výkon.


Motocyklem na Sněžku

V pátek 15. července 1921 podniklo několik odvážných sportovců — inž. Mařík na 9 HP Indian-Powerplus, tov. J. Schreier z Nov Města n Medhují a E. Jiřinský z Prahy — oba na 4½ Indian-Scout, a konečně nadporučík V. Desenský na 4½ HP Humber — výlet do Krkonoš s úmyslem dostati se na těchto strojích po krkolomných cestách a hřebenech hor podle možnosti až na Sněžku.

Podařilo se jim vyjeti až na hřeben Krkonoš ke Špindlerově boudě, načež inž. Mařík s nadpor. Desenským odvážili se dál, stanovivše si za cíl Boudu obří na úbočí Sněžky, takřka už u jejího samého vrcholu.

Úkol svrchovaně odvážný, neboť se musilo startovati mezi balvany bez rozjezdu, boj s terénem svrchovaně svízelný, divadlo opravdu ohromující. Stroj skákal mezi balvany i přes ně, se skaliska na skalisko, mocnou silou udržován na strmé stezce a chráněn před sřícením.

Svědkové těchto zápasů trnuli hrůzou, neboť šlo o životy.

Fotogalerie k článkuPříjezd ke Špindlerově boudě. - klikněte pro zobrazení detailuU Obří boudy pod Sněžkou - klikněte pro zobrazení detailuU Poledního kamene. - klikněte pro zobrazení detailuVýstup na Malý Šišák - klikněte pro zobrazení detailuSestup s Malého Šišáku. - klikněte pro zobrazení detailuČeská chata - klikněte pro zobrazení detailu
Zvítězili však oba sportovci a dojeli na hořejší část hřebene značně vysíleni, ale v nejkrásnější míře.

Naše Krkonoše měly letos, jak vidět, atrakcí hojně. I českými turisty se jen jen hemží a budou snad letos hojně navštíveny až hluboko do podzimu.

Doporučovalo by se to i z důvodů národních Krkonoše jsou naše nejkrásnější hory, mají nádherné tury — ale staré výtky do jejich stálého zněmčování nechtějí přestat. Němci tu chtějí být Dány a nechtějí couvnout.

Je na nás, abychom na Krkonoše nezapomínali, a na našich hoteliérech je, aby si vážili českých hostí a ve všem jim dobře vycházeli vstříc.


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1921, autor neuveden


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. dubna 2019


Diskuze k článku „Odvážná cesta motocyklem na Sněžku“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.