Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Odvážná cesta motocyklem na Sněžku
původně vyšlo: Český svět 1921, autor neuveden

Výlet na motorce až na vrcholky Krkonoš? Dnes těžko představitelná událost, kterou by KRNAP nejspíš zakázal. Ale v roce 1921, na motocyklech s pouhými pár koňmi výkonu, to byl velmi odvážný a riskantní sportovní výkon.


Motocyklem na Sněžku

V pátek 15. července 1921 podniklo několik odvážných sportovců — inž. Mařík na 9 HP Indian-Powerplus, tov. J. Schreier z Nov Města n Medhují a E. Jiřinský z Prahy — oba na 4½ Indian-Scout, a konečně nadporučík V. Desenský na 4½ HP Humber — výlet do Krkonoš s úmyslem dostati se na těchto strojích po krkolomných cestách a hřebenech hor podle možnosti až na Sněžku.

Podařilo se jim vyjeti až na hřeben Krkonoš ke Špindlerově boudě, načež inž. Mařík s nadpor. Desenským odvážili se dál, stanovivše si za cíl Boudu obří na úbočí Sněžky, takřka už u jejího samého vrcholu.

Úkol svrchovaně odvážný, neboť se musilo startovati mezi balvany bez rozjezdu, boj s terénem svrchovaně svízelný, divadlo opravdu ohromující. Stroj skákal mezi balvany i přes ně, se skaliska na skalisko, mocnou silou udržován na strmé stezce a chráněn před sřícením.

Svědkové těchto zápasů trnuli hrůzou, neboť šlo o životy.

Fotogalerie k článkuPříjezd ke Špindlerově boudě. - klikněte pro zobrazení detailuU Obří boudy pod Sněžkou - klikněte pro zobrazení detailuU Poledního kamene. - klikněte pro zobrazení detailuVýstup na Malý Šišák - klikněte pro zobrazení detailuSestup s Malého Šišáku. - klikněte pro zobrazení detailuČeská chata - klikněte pro zobrazení detailu
Zvítězili však oba sportovci a dojeli na hořejší část hřebene značně vysíleni, ale v nejkrásnější míře.

Naše Krkonoše měly letos, jak vidět, atrakcí hojně. I českými turisty se jen jen hemží a budou snad letos hojně navštíveny až hluboko do podzimu.

Doporučovalo by se to i z důvodů národních Krkonoše jsou naše nejkrásnější hory, mají nádherné tury — ale staré výtky do jejich stálého zněmčování nechtějí přestat. Němci tu chtějí být Dány a nechtějí couvnout.

Je na nás, abychom na Krkonoše nezapomínali, a na našich hoteliérech je, aby si vážili českých hostí a ve všem jim dobře vycházeli vstříc.zdroj historického článku:
Český svět 1921, autor neuveden


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. dubna 2019

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým může oslovit statisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Odvážná cesta motocyklem na Sněžku '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.