Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Dobový jídelníček na celý týden a rychlé recepty

původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Přinášíme vám kompletní jídelníček obědů a večeří na celý týden z roku 1929. Navíc uvádíme několik zajímavých rychlých receptů a výborný telecí kořínek.


Jídelní lístek.

Pondělí:
Oběd: Polévka bramborová, napodobený nový hrášek se svítkem, pomerančové knedlíky. — Večeře: Bramborové šištičky osma - Dětem šištičky, pak ovoce.

Úterý.
Oběd: Polévka se strouhankou, hovězí žebro s mrkví a bramborem, svítek v mléce. — Večeře: Telecí paprika s rýží.

Středa.
Oběd: Polévka květáková, zelníky. — že né. s vepřovým gulášem, dopol. připrav. Večeře: Telecí kořínek s brambory.

Čtvrtek.
Oběd: Polévka z kostí s bramborovými kostečkami, telecí hrudí nadívané, brambor, kompot (třeba ze sušeného ovoce). — Večeře: Vejce na kyselo s bramborem.

Pátek.
Oběd: Polévka minutová, vařený květák s houskou, pečené nudle. — Večeře: Smažený kapr (pro 4 osoby polovinu kapra) s bramborovou kaší.

Sobota:
Oběd: Polévka hrachová, buchty. — Večeře: Uzenina, chléb, dětem krupicová kaše s medem.

Neděle:
Oběd: . Polévka z kostí s morkovými knedlíčky, jazyk s polskou omáčkou, rajský moučník. — Večeře: Rychlé beefsteaky s fazolovým salátem, dopoledne upraveným.


Minutová polévka.

Odměříme vodu na polévku, osolíme, přidáme jemně krájenou zeleninu a vaříme. Vedle na kastrolku zpěníme máslo, vložíme na ně hlubě pokrájenou kořenovou zeleninu a dusíme do měkka. Po změknutí prolisujeme do polévky. Na kastrolku upravíme světlou máslovou jíšku, rozklepneme do ní 2 vejce, osmažíme a zavaříme do polévky. Polévka po přejití varu je hotova. Chceme-li ji mít někdy „naráz”, vynecháme zeleninu, zavaříme jen vařící slanou vodu zajíškovanými vejci a po odstavení přidáme polévkové koření.

Napodobený nový hrášek.

Dobře vařlivý hrách namočíme dva dny před upotřebením. Pak hrách rychle uvaříme, ne zcela do měkka a vložíme do kuthanu, v němž jsme byly dřív nechaly zažloutnout asi 12 kostek cukru; hrách priklopíme a necháme dusit pod poklicí, a dbáme, aby se nepripálil. Přiléváme po lžičkách hovězí polévky. Když je hráček už měkký, zaprášíme jej moukou a podlijeme dobrým mlékem nebo smetanou. Necháme ještě povařit, podle chuti osolíme osladíme a přidáme maličko květu. (Kč 3.—, ze čtvrt kg hrachu počítáno.)

Telecí kořínek.

Telecí kořínek zbavíme chřtánu, čistě vypereme a dáme s očištěnou kořenovou zeleninou vařit, osolíme. Měkký kořínek vyjmeme a nakrájíme na nudličky. Upravíme světlou máslovou jíšku, rozředíme polévkou z kořínku do omáčky, okyselíme podle chuti citronovou šťávou, osolíme a opepříme.

Vejce na kyselo.

Upravíme světlou máslovou jíšku ze 3—5 dkg másla a rozředíme ji dobrým kyselým mlékem, rozkverlaným, nebo kyselou smetanou (1—2 šálky), do níž jsme přidaly jemně krájený kopr. Omáčku osolíme, povaříme, do povařené rozklepeme 2—3 vejce na osobu, a vaříme s vejci ještě pět minut. Dáme na misku a obložíme brambory.

Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.