Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Francesco Tamagno, nečekaný lidumil
původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.

Italský umělec Francesco Tamagno k překvapení všech dokázal, že kromě velkého hlasu měl i velké srdce.


Francesco Tamagno.

Nepřinesli bychom podobizny Tamagnovy — slavného operního tenoristy italského, ani pro jeho nádherný, veliký hlas a opravdové umění pěvecké — kdyby osobnost jeho neměla pozadí velice ušlechtilé.

Za živa známý jako bezpříkladný skrblík, jemuž jakoby na každé liře bůh ví jak záleželo, projevil se po smrti šlechetným lidumilem, jenž velikou část svého obrovského jmění, sedmi mill. lir, uměním svým nastřádaného, odkázal k účelům dobročinným, podobně jako slavný mistr jeho, skladatel Verdi.

Francesco Tamagno narodil se r. 1851 v Turíně z rodičů chudých a byl původně řemeslníkem, odbyv si tři léta vojenské služby, vstoupil do turinské konservatoře a byl engažován k divadlu v Palermě, až náhodou »zaskočením« za jiného tenora vítězně pronikl.

Jeho cesty po světě — zpíval také v Praze — vynesly mu milliony, v Itálii pak udělen mu čestný název »král tenoristů«.

Lidumilný jeho odkaz podal důkaz, že v té jeho »hlavě tenora« dřímaly také myšlenky vznešené, jež pojistí mu uznání větší nežli celá jeho krátká sláva umělecká.původ historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. prosince 2017Debata k článku 'Francesco Tamagno, nečekaný lidumil '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.