Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Pozor na vybuchující diamanty

původně vyšlo: Epocha 1908, autor V. H.
Diamanty jsou již po staletí symbolem krásy, luxusu a bohatství, ale víte že diamanty mohou i za normálních podmínek samy explodovat?


Výbuch diamantu.

Hořlavost diamantu je známa; méně však je známo, že drahokamy tyto při nošení teplem kůže explodovaly.

Tak ukazoval prof. Leidy v akademii věd ve Filadelfii diamant 7 mm průměru zasazený ve zlatě, který svému vlastníku, jenž jej nosil v achatovém manšetovém knoflíku, tak mocně explodoval, když si jednoho dne položil ruku na čelo, že se mu zaryl kousek do ruky a jiný do čela.

Že diamant silnému žáru nevzdoruje a tudíž své jmano ,,adamas“ (f. j. nezdolný) nenosí zcela po právu, poučil již pokus, k němuž dal podnět velkovévoda toskanský Cosimo III., věnovav za tím účelem několik diamantů. Přírodozpytci vydali nezdolný kámen zkoušce ohněm v ohnisku velikého zapalovacího zrcadla, ve které — neobstál.

Císař František I, dal ve Vídni r. 1750 tento nákladný pokus opakovat.

Podobně určil proslavený berlínský chemik Mitscherlich ve své pokusné přednášce jeden diamant k smrti ohněm, aby prokázal jeho původ z obyčejného uhlíku. Drahocenný démant určený na spálení šel den před tím pod skleněným zvoncem na podiv kolem v posluchárně berlínské university, a studující chemie byli vyzváni, aby přivedli s sebou kollegy jiných disciplin, kteří by chtěli vidět tento velmi vzácný a proslavený pokus.

Prostranná posluchárna byla při pokusu v pravém slova smyslu nabita, avšak nebylo při tom vidět o mnoho víc nežli při spalování kousku obyčejného dřevěného uhlí.zdroj historického článku:
Epocha 1908, autor V. H.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Pozor na vybuchující diamanty 'Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: