Solární panely v době páry

původně vyšlo: Epocha 1908, autor —a.
Nedostatek zdrojů energie trápil už naše předky. Jedním nápadů jak energii získat byly solární panely, které ale nevyráběly elektřinu nýbrž poháněly parní stroj.


Nový sluneční motor.

Jelikož není daleko doba, kdy budou vyčerpána uhelná ložiska na Zemi, je pochopitelno, že se již častěji dály pokusy o využití slunečních paprsků na pohon strojů.

Při tom se vynálezci namáhali pouze o to, aby soustředili sluneční paprsky pomocí zrcadel neb čoček na kotel s vodou neb jinou tekutinou a vzniklou v něm parou poháněli stroj. Jelikož ale za tím účelem musely sluneční paprsky do padat stále v jeden bod, bylo při tom zřízení nutno složitého hodinového stroje, jenž ovšem celé zařízení značně zdražuje.

Nedávno však sestrojil Frank Shunan v Pacony v severoamerickém státě Filadelfii podobný sluneční motor, avšak na principu jiném, témže, na němž spočívá výkon zahradních sklenníků; sluneční paprsky se u něj totiž nesoustřeďují, nýbrž využitkují přímo, ale brání se jim skleněnou isolací unikat zpět.

Dopadají tu na jakousi zasklenou skříň, v níž jsou černě natřené železné truhly naplněné éthérem, jenž se tu slunečním teplem mění v páry, kterými se pohání malý strojek zcela obdobný parnímu stroji a spojený pak s čerpadlem neb jakýmkoli jiným pracovním strojem.

Stroj zobrazený na našem obrázku má odpařovač o ploše skla 100 m²; tlak éthéru v něm byl 6-3 at a výkonnost stroje 3,5 HP. Celé zařízení pak stálo asi 7200 K.

Nutno tu ovšem mít na zřeteli to, co jsme svého času již o podobných vynálezích na těchto místech napsali, že stroje takové pracují s prospěchem jen ve krajích tropických, kde Slunce hřeje dostatečně po delší část roku, a že i tam je pohon takový velmi nestálý a přerušovaný, ač ovšem nadmíru laciný.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1908, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. listopadu 2017


Diskuze k článku „Solární panely v době páry“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.