Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Tajemná sůl padající z nebe

původně vyšlo: Epocha 1902, autor —r.
Při krupobití většinou padají kroupy - tedy ledové hrudky různé velikosti. Ve Švýcarsku ale zaznamenali velmi zvláštní jev, kdy krupobití přineslo velké krystaly soli. Odkud pocházejí?


Podivná sbírka krystallů solných

Podivná sbírka krystallů solných nalezá se v geologickém oddělení musea ve švýcarském Zürichu. Krystally tyto, jichž vyobrazení ve skutečné velikosti přináší náš obrázek, spadaly při letním krupobití na průsmyku Sv.-Gotthardském ve Švýcarech, a ač od oné doby uplynuly již téměř 33 roky, není neobyčejný onen zjev dosud s dostatek vysvětlen a velmi málo znám.

Dle vypravování účastníků udála se věc ta následovně:

Konduktér silniční povozně pošty Pedrina z Airola, a kočí Regli, když s povozem svým, přijíždějícím od Flüelen, dosáhli mostu u Lucendro, asi 20 minut od Sv. Gotthardského hospice, byli přepadeni velice prudkým krupobitím přicházejícím se strany severní a trvajícím několik minut. Sebrali několik těchto »krup« se silnice, a hle, všechny byly tvrdé a slané; kousky ledu vůbec nenašli.

Asi 19 těchto kousků, v nichž, když byly odevzdány do Zürichu, poznány krystally kuchyňské soli, bylo zváženo ; největší vážil 0,76 g.

Otázku jich původu je velmi těžko zodpovědět. Někteří tvrdili, že pocházejí ze Severní Afriky, odkudž byly přenešeny větrem až do Švýcar, tedy na vzdálenost aspoň 1000 km. Dr. Vogler však tvrdí, že solné ony krystally pocházejí ze stredomorského pobřeží jižní Francie, nejspíše z ostrovů Hyères. Krystally ty zvedl as silný vítrný vír do značné výše, jižní vítr zanesl je na sever, a úderem silného větru severního spadly k zemi.

Leč i v posledním případě jedná se tu o nadmíru zajímavý přírodní zjev, neboť nerosty těžké tři čtvrti grammu byly větrem odnešeny na slušnou vzdálenost 250 až 300 km, tedy jako cestu přes celé Čechy.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1902, autor —r.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. listopadu 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Tajemná sůl padající z nebe


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.