Podivná sbírka krystallů solných
Podivná sbírka krystallů solných nalezá se v geologickém oddělení musea ve švýcarském Zürichu. Krystally tyto, jichž vyobrazení ve skutečné velikosti přináší náš obrázek, spadaly při letním krupobití na průsmyku Sv.-Gotthardském ve Švýcarech, a ač od oné doby uplynuly již téměř 33 roky, není neobyčejný onen zjev dosud s dostatek vysvětlen a velmi málo znám.
Dle vypravování účastníků udála se věc ta následovně:
Konduktér silniční povozně pošty Pedrina z Airola, a kočí Regli, když s povozem svým, přijíždějícím od Flüelen, dosáhli mostu u Lucendro, asi 20 minut od Sv. Gotthardského hospice, byli přepadeni velice prudkým krupobitím přicházejícím se strany severní a trvajícím několik minut. Sebrali několik těchto »krup« se silnice, a hle, všechny byly tvrdé a slané; kousky ledu vůbec nenašli.
Asi 19 těchto kousků, v nichž, když byly odevzdány do Zürichu, poznány krystally kuchyňské soli, bylo zváženo ; největší vážil 0,76 g.
Otázku jich původu je velmi těžko zodpovědět. Někteří tvrdili, že pocházejí ze Severní Afriky, odkudž byly přenešeny větrem až do Švýcar, tedy na vzdálenost aspoň 1000 km. Dr. Vogler však tvrdí, že solné ony krystally pocházejí ze stredomorského pobřeží jižní Francie, nejspíše z ostrovů Hyères. Krystally ty zvedl as silný vítrný vír do značné výše, jižní vítr zanesl je na sever, a úderem silného větru severního spadly k zemi.
Leč i v posledním případě jedná se tu o nadmíru zajímavý přírodní zjev, neboť nerosty těžké tři čtvrti grammu byly větrem odnešeny na slušnou vzdálenost 250 až 300 km, tedy jako cestu přes celé Čechy.
témata článku:
Diskuze k článku „Tajemná sůl padající z nebe“