Mučící nástroj? Ne, pomůcka pro záchranáře!

rubrika: historické články / věda a výzkum, původně vyšlo: Epocha 1913, autor —a.
Medicína občas používá zvláštní prostředky k záchraně lidského života. Článek z roku 1913 vám popíše metodu oživování utopených osob pomocí speciálního stolu.
Následující text pochází z roku 1913

Lewin-ův stůl pro umělé dýchání.

Dosavadní způsoby zavádění umělého dýchání, na př. při oživovacích pokusech s utonulým, předpokládají jednak jistou zručnost osob, jež rhythmickým tlakem na hrudník mají znovu vzbuditi práci plic a srdce, jednak vynaložení značné síly často po několik hodin a tím i větší počet lidí pro oživovací pokus.

S ohledem na to sestrojil prof. Dr. L. Lewin zvláštní stůl vyobrazený na obrázcích, pomocí něhož může umělé dýchání vzbuzovat bez námahy jediný člověk, a to nikoli nedostatečným tlakem na prsa, nýbrž přiměřeným pohybem celého těla zachraňované osoby.

Zdánlivě mrtvý upevní se na stůl jednoduchou bandáží do polohy naznačené na prvním obrázku, načež se stůl uvolněním příslušné páky uvede v polohu vyobrazenou na druhém obrázku. Voda, kterou utonulý snad měl v plících, vyteče při této poloze jeho těla ústy a nosem, a plíce se tlakem břišních orgánů ležících nyní nad nimi silně smáčknou. Za několik vteřin se stůl obrátí do polohy na posledním obrázku, při čemž odlehčená bránice přijde zpět do své původní polohy a plíce roztáhnuvše se, naplní se vzduchem.

Pohyb tento se opakuje 10—15krát za minutu a má za následek nejen velmi dokonalé hluboké umělé dýchání, ale i pohyb krve, jež vlastní vahou proudí buď ke hlavě nebo k nohoum, čímž se ulehčí práce i srdci.

Umělé dýchání velmi intensivní může pomocí Lewin-ova stolu provádět tímto skláněním jediný člověk bez velké námahy. Patentovaný tento přístroj vyrábí firma Louis & Loewenstein v Berlíně.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1913, autor —a.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. listopadu 2017


Diskuze k článku „Mučící nástroj? Ne, pomůcka pro záchranáře!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.