Retro jídelníček na celý týden a recepty z telecího maso

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Historický jídelníček obědů a večeří na celý týden z roku 1929, rada na namrzlou zeleninu, recept na americkou fazolovou polévku a k tomu řada zajímavých dobových receptů na chutná jídla z telecího masa.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí. Oběd: Polévka celerová, dušená mrkev a bramborem, jablkový závin. — Večeře: Párky s chlebem a hořčicí.

Úterý: Oběd: Polévka hovězí s kapáním, hovězí maso se sardelovou omáčkou, krupicová kaše. Večeře: čaj, závin od předešlého dne, ovoce.

Středa: Oběd: Polévka čočková, přírodní řízky s rýží, Oetkerův puding. Večeře: Francouzské brambory.

Čtvrtek: Oběd: Polévka sklenná, skopová pečeně s bramborem, kompot. — Večeře: česneková polévka, topinky s husím sádlem.

Pátek: Oběd: Polévka kroupová, smažené vdolečky s borůvkovými povidly a tvarohem. — Večeře: Jaternice s bramborem a se zelím.

Sobota: Oběd: Polévka ze zeleniny, s rýží, hovězí guláš s bramborem, pečená jablka. — Večeře: Kapustové haše s bramborem.

Neděle: Oběd: Polévka mozečková, vepřová pečeně s houskovým knedlíkem a se zelím, bramborové řezy s pomerančovým krémem. — Večeře: Studené vepřové maso, kyselý křen chlebem.


Namrzlá zelenina neb brambory.

Namrzlou zeleninu nebo brambory polijeme ledovou vodou tak, aby byla zaplavená, pak ji přikryjeme prkénkem a necháme v té vodě státi nejlépe ve sklepě, kde je chladno, ale nemrzne, tak dlouho, až přijde k sobě, to jest asi dva dny, pak ji vyndáme, necháme v chladnu oschnouti a upotřebíme. Nasládlá chuť, vzniklá namrznutím, úplně zmizí.

Polévka z bílých fazolí (americká).

V teplé vodě necháme vymočiti a pak uvaříme v měkké vodě bílé fazole tak, až jsou docela měkké a rozmáznou se při přitlačení vařečkou: scedíme je, k vodě z nich přilijeme zeleninový odvar a fazole do toho přes cedník prolisujeme; na 1 litr polévky potřebujeme 20 dkg fazolí. Chceme-li polévku hodně zahoustlou, zahustíme ji růžovou jíškou a pak zavaříme makarony, mušličky nebo podáváme k ní smaženou krájenou žemličku. Polévka se zlepší polévkovým kořením a okoření trochu zázvorem a květem. Jest nejen chutná, ale nesmírně výživná. Nemilá fazolová příchuť úplně zmizí.

Telecí ledvina na sardeli.

Rozetřeme 2 sardele v 10 dkg másla, polovinu schováme, druhou polovinou potřeme ledvinu, ze které jsme nechaly vyndati žebírka, na té straně co je ledvinka posypeme strouhanou houskou a sekanými, na tvrdo vařenými vejci a stočíme tak, aby ledvina zůstala uvnitř, svážeme a pečeme na másle v troubě. Když jest ledvina napolo pečená, potřeme ji tím zbylým sardelovým máslem, posypeme houskou a pečeme do měkka. Upečenou krájíme na úhledné kotoučky a podáváme s bramborovým salátem, rýží nebo makarony.

Telecí hrudí nadívané.

Telecí hrudí necháme si podpíchnouti, nasolíme, brzlík stočíme do vrchu a přišpejlíme, aby neležel na pekáči (jest dříve hotový, než ostatní maso, není-li zavinutý, vysmahne). Hrudí naplníme nádivkou bud’ houskovou nebo játrovou, zašijeme a pečeme v troubě asi 1 a půl hodiny; když se peklo asi hodinu, posypeme je strouhanou houskou, aby byla lepší kůrčička.

Housková nádivka.

2 strouhané a jedna v mléce namočená a vymačkaná žemle, jedno celé vejce a jeden žloutek, 4 dkg rozpuštěného másla, maloučký drobet zázvoru a soli a mléka tolik, aby nádivka byla vláčná, propracujeme, aby vznikla hladká, měkká hmota, tuhá asi jako řidší těsto.

Nádivka játrová.

Místo másla dáme 10 dkg vyškrábané slaniny, trochu pepře a 10 dkg vyškrábaných telecích jater, vše ostatní zůstane jako při houskové nádivce.

Telecí ledvina.

Pečená telecí ledvina připravuje se dvojím způsobem: buď koupíme ledvinu i se žebírky, necháme si žebírka vyndati, nasolíme, a maso, které po nich zbylo, obalíme tak, aby ledvinka byla uprostřed, svážeme motouzem a pečeme na másle za stálého podlévání asi 1 a čtvrt hodiny. Krájíme ji na kotoučky tak, aby ledvinka byla uprostřed, nebo necháme žebra odseknouti a ledvinku vypékáme až lůj kolem ní zrůžoví.

Přírodní rychlé telecí řízky.

Rychlé telecí řízky přírodní děláme jako beefsteaky na otevřeném ohni a používáme k tomu čerstvého másla, které rozpálíme a naklepaný řízek na ně vložíme a pečeme po každé straně 5 minut, teprve když je hotový, osolíme jej a šťávu maloučko zaprášíme a zalijeme polévkou neb vodou. Tento rychlý řízek se obkládá zeleninou, brambory a jiným, jako hovězí maso. Přijdou-li nečekaní hosté, jest takový řízek nejlepším pohoštěním.

Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. listopadu 2017


Diskuze k článku „Retro jídelníček na celý týden a recepty z telecího maso“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.