Retro jídelníček na celý týden a recepty na sladké dobroty z brambor

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Historický jídelníček obědů a večeří na celý týden z roku 1929, k tomu velké množství receptů na sladká jídla z brambor.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí: Oběd: Polévka z hovězích kostí s morkovými knedlíčky, přírodní telecí řízky obložené mrkví, makarony a červenou řípou (jablíčka v troubě pod pokličkou pečená, politá vanilovým krémem). — Večeře: Jahelník se slaninou, čaj s citronem.

Úterý: Oběd: Polévka zeleninová s noky, roštěnky se smetanovou omáčkou a brambory, čtverečky z lojového těsta. — Večeře: Oukrop neboli česneková polévka s topinkami. (Párky s křenem).

Středa: Oběd: Bílá polévka z telecí hlavy s perlovými krupkami, telecí hlava s bílou omáčkou s dušenou rýží (Škubánky s mákem). — Večeře: Zadělávaný vepř. bůček na kmíně, brambor, čaj s citronem.

Čtvrtek: Oběd: Uzená polévka s rýží, hrachová kaše s uzenou krkovičkou (palačinky plněné marmeládou, sypané tvarohem, polité máslem). — Večeře: Smažené vemeno s bramborovou kaší.

Pátek: Oběd: Polévka bramborová, knedlíky se sušenými merunkami, sypané tvarohem. — Večeře: Žemle s falešným kaviárem, čaj s citronem.

Sobota: Oběd: Polévka hovězí s bílkovým svítkem, hovězí maso s rajskou omáčkou a s rýží (jablkový závin). — Večeře: Vuřty s cibulí a octem (děti závin od oběda). Po večeři čaj s citronem.

Neděle: Oběd: Polévka z hovězích kostí s mozečkovými knedlíčky, smažené kozle s bramborovým salátem (vaječné hrudky se šlehanou smetanou neb sněhem). — Večeře: Haché z kozlečího kořínku s topinkami. Po večeři čaj s citronem.


Bramborové šišky.

Těsto upraví se ze součástí jak uvedeno v předešlém předpise, vyválí se na vále na proužky na 2 prsty široké a na prst tlusté. Tyto pak se spletou dohromady a nechají se vykynouti. Vykynulo-li těsto dobře, což se stane za 10—15 minut, opékají se šišky v přepuštěném vařícím másle do zlatožluta a podávají se buď vřelé nebo vychladlé na stůl, posypané cukrem.

Šišky na jiný způsob.

K úpravě jich vypracuje se těsto z osminy kg práškového cukru, 5 lžic rozpuštěného másla, 200 g co nejjemněji nastrouhaných, uvařených bramborů, půl kg mouky, 1 čajové lžíce skořice, kůry z půl citronu a 9 vajec, rozkloktaných ve 5—6 lžících sladké smetany. Těsto se vyválí na vále poprášeném moukou a pokrájí na proužky, načež se z něho známým způsobem splétají šišky nebo jinak zvané pletence, jež se pak opékají v rozpuštěném másle.

Bramborové střikánky.

Řídké těsto pomocí kuchyňské stříkačky upravuje se v rozmanité t. zv. střikánky — různá písmenka, číslice, hvězdičky, srdéčka, ovocné tvary atd. Těsto má býti ovšem řidší, podobně připravené jako na kobližky. Počínáme si takto: Svaří se koflík mléka s půl koflíkem másla, připojí se k tomu koflík nejjemnější mouky a půl koflíku dobře rozetřených uvařených bramborů. Vše se tře v koflíku na ohništi, až se těsto snadno odlučuje od stěn. Poté vmísí se do toho šest vajec a těsto ponechá se klidně odpočívati po několik hodin. Pak rozpustí se v rendlíčku, nebo v menším pekáčku buď převařené máslo, nebo vepřové sádlo. Pomocí stříkačky, jak zpředu zmíněno, upravují se z těsta různé tvary, které se po obou stranách pekou do zlatožluta. Podávají se za tepla, náležitě posypané cukrem.

Bramborové lívanečky.

Ku přípravě používáme těchto součástí: 250 g nastrouhaných, předchozího dne uvařených bramborů, 250 g pšeničné mouky, 50 g másla, 6 vajec a půl litru mléka. Mouku a máslo dáme do kuthánku, přistavíme na oheň a ponecháme zčeřiti, aniž však by nabylo tmavší barvy. Poté přidáme brambory i mléko a třeme v kuthánku tak dlouho, až dá se těsto dobře odlučovati ode stěn; pak je přendáme na mísu a ponecháme trochu schladnouti. Potom rozkloktáme vejce a společně s těstem hněteme tak dlouho, až vše zúplna vychladne. Pomocí lžíce, sklenky anebo jiného tvořítka vykrajujeme z těsta malé lívanečky, které pečeme na sádle nebo másle, pěkně do žluta, vyjmeme sběračkou, ponecháme s nich stéci tuk, načež je podáváme posypané cukrem a skořicí.

Bramborové lívance plněné.

Nastrouhají se syrové i vařené brambory stejným dílem, přidají k tomu dvě vejce, osminu litru mléka, dvě lžíce mouky a rozmíchá se to v těsto, k němuž se přimísí trochu jemně usekané pažitky a strouhané cibule a náležitě se osolí. Jakékoli zbytky masa se jemně usekají se sardelkou, dá se k tomu v nedostatku strouhané žemle a rozdělá se mlékem tak, aby se to dalo namazat na upečené lívance, které po namazání se svinou. Nepoužívá-li se pažitky a cibule, možno lívanečky potříti ovocnými povidly. V tom případě se pak svinuté posypou cukrem.

Lívanečky s parmazánským sýrem.

Ke způsobu tomuto zapotřebí půl kg předchozího dne uvařených a poté oloupaných bramborů, 200 g pšeničné mouky, půl litru mléka, 100 g strouhaného parmazánského sýra, 3 vajec a dle potřeby soli. Nejprve se rozkloktá mouka v mléce, načež se vše míchá v kuthánku na ohni tak dlouho, až nabudeme husté kaše, jež se zlehka odlučuje od stěn. Pak ji přelejeme na mísu a ponecháme vychladnouti, přidáme brambory a ostatní součásti, zpracujeme na těsto, z něhož vykrajujeme lžicí podlouhlé lívanečky, které pečeme v horkém omastku do zlatožlutá.

Bramborové vdolky.

Na vále nakupíme 250 g dobré, čerstvé pšeničné mouky, uděláme do ní prohlubeninu, do níž dáme 25 g kvasnic, rozdělaných v osmině litru mléka. Pak rozpustíme 50 g másla, připojíme 2 vejce a třeme to ještě chvilku dále, přidáme půl kg zlehka nastrouhaných, předchozího dne uvařených bramborů a spolu s kvasnicemi, moukou a špetkou soli zpracujeme na tuhé těsto. Mezitím, kdy těsto kyne, připravíme si vdolkovou formu, do jejíž jednotlivých oddělení dáme kousek másla a lžicí vyplníme vykynutým těstem. Vdolečky pečeme při mírném ohni zvolna po obou stranách do zlatožluta. Hotové pomažeme ovocnými povidly, posypeme mákem nebo tvarohem. Zvláště znamenitě chutnají, jsou-li potřeny rybízovou, nebo malinovou marmeládou.

Bramborové patenty.

Rozstrouhají se uvařené, vychladlé brambory, spojí se s moukou a hodnou hrstí syrové krupice. Těsto se osolí, na vále dobře vypracuje, pak se rozdělí na malé dílky, z nichž se rozvalují kulaté placičky a opékají na čistě omyté, suché, horké plotně. Hotové se mastí po obou stranách a dávají na sebe na teplé sto. Až jsou všechny, posypou se mákem a cukrem, nebo pomažou rozředěnými povidly a stáčí jako amoletky.

Bramborové šlejšky.

Uvaří se šest velkých bramborů, postrouhá a dá na vál. Přidají se tři plné lžíce ječné mouky, trochu mléka, sůl a trochu žlutého pečivového prášku. Zpracuje se v těsto, vyválí se pás, nakrájí se na malé kousky a dají se do trouby na pomazaný plech péci. Při pečení se obracejí, aby byly po obou stranách pěkně červené. Rozředí se vodou 2 lžíce obyčejných povidel, přidá se cukru, skořice a po případě i citronová kůra. Do toho se zamíchají upečené šlejšky a polijí se pak rozpuštěným omastkem.

Bramborové buchtičky.

Uvaří se půl kg bramborů, nastrouhají se a zadělají se s dvěma vejci, trochou pepře, muškátu a nového koření. Těsto vyválí se na placku vysokou asi 2 cm, vykrájí se z něho čtverhránky, pokladou ovocnými povidly a přehnou se jejich cípky. Takto připravené buchtičky pekou se při mírnějším ohni na pekáči potřeném máslem.

Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. listopadu 2017


Diskuze k článku „Retro jídelníček na celý týden a recepty na sladké dobroty z brambor“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.