Dobový jídelníček na celý týden a k tomu zajímavé historické recepty

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Jídelníček na celý týden z roku 1929 a k tomu řada zajímavých receptů. Dali byste si třeba domácí moravskou klobásu, kůzle na citronu nebo smažené vemeno?
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí: Oběd: Polévka z telecích kostí a krupkami, dušená telecí játra s bramborovou kaší a červenou řípou (vdolky a povidly). — Večeře: Vdolky od oběda mazané máslem a medem a čaj, nebo čočka s párky.

Úterý: Oběd: Hovězí polévka s krupičkou a houbami, jablkový tažený závin. — Večeře: Hovězí maso od oběda s rajskou omáčkou a dušená rýže. Omáčku připravíme v poledne, maso do ní naložíme a večer v ní prohřejeme.

Středa: Oběd: Polévka hrachová, bramborová roláda maštěná slaninou neb škvarky se sladkým zelím. — Večeře: Telecí paprika a brambory.

Čtvrtek: Oběd: Polévka bramborová, zadělávaná kapusta jako mozeček s bramborovými hnětýnkami. — Večeře: Zaděl. plíčky s brambory.

Pátek: Oběd: Polévka zeleninová s taštičkami se smaženou krupicí, barvené kroupy se zelím. — Večeře: Míchaná vajíčka, chléb a máslo. Čaj s citronem.

Sobota: Oběd: Polévka drštková, smažené vemeno s opečenými brambory a červenou řípou. Krupičná kaše. — Večeře: Drštky zadělávané s knedlíkem.

Neděle: Oběd: Polévka drštková, sekaná pečeně s mrkví a kapustou, palačinky s tvarohem. — Večeře: Nářez a chléb s máslem, čaj s citronem.


Kůzle na citronu.

Pěkné, vyzrálé kůzle rozdělíme na přední a zadní díl, zadní díl připravíme s omáčkou neb usmažíme, přední pečeme. Tedy zadní polovinu rozsekáme na úhledné dílky, dáme rozpustiti kousek másla, až zarůžoví, nasolené kůzle na ně vložíme a deset minut dusíme, ale pozor, aby se nepřipeklo, ani nesmi příliš zrůžověti. Po této době zalijeme kůzle asi jednou třetinou l vody neb polévky z hlavičky a nožek, přidáme jako pětikoruna kousek citronové kůry a necháme dusiti pod pokličkou do měkka. Když jest kůzle měkké, zahustíme omáčku máslovou jíškou, necháme povařiti a zakapeme šťávou z půl citronu. Servírujeme k tomu buď knedlík, noky, nebo makarony, také rýže je dobrá.

Hašé z kůzlečích vnitřnosti.

Udusíme na cibulce a slanině hlavičku, jazýček, plíce, nožky a krček a srdce z kůzlete, šťávu necháme zrůžověti. Maso obereme s kostí, dvakráte umeleme na strojku, pak přidáme syrová jatýrka, trochu tlučeného zázvoru, jednu strouhanou a jednu v mléce namočenou žemlí a dva žloutky, špetku soli, trochu pepře a tu šťávu z těch vnitřnosti, dobře to propracujeme s trochou polévky a naposled přidáme ze dvou bílků tuhý sníh, promícháme, dáme do nádoby a vaříme v parní lázni. Za půl hodiny jest to hotovo, dáme na pánev trochu vody, ale ne mnoho, aby nestříkala, do nádoby s haché, přikryjeme, a v troubě vaříme.

Vepřová pečeně na smetaně.

Půl kg masa z krčku nebo carré, 1 lžička soli, půl lžičky sladké papriky, 1 cibule, 3 dkg másla, čtvrt litru kyselé smetany, 1 lžíce mouky. Maso očistíme, otřeme, osolíme, okořeníme. Na omastku necháme zažloutnouti posekanou cibulku, pak maso na ni vložíme a zakryté asi 1 hodinu dusíme. Pak odkryté necháme zrůžověti, potom podlijeme smetanou a ještě povaříme.

Klobásy moravské.

Na 1 kg vepřového masa na drobné kousky nakrájeného a osoleného, ne příliš tlustého, dají se 2 stroužky Česneku, dobře se utrou, rozpustí asi ve 5 lžících studené vody a s masem dobře promíchají. Nato se dá směs do kamenné nádoby, zatíží, a nechá 4—5 dní ve chladu ležeti. Potom plní se do čistých, ne příliš tlustých střev hovězích, které se rozdělí na libovolně dlouhé kousky, plní se hodně pevně, na koncích se zašpejlují, tu a tam špejlem propíchnou a dají se udit. Dobře vyuděné se uschovají na chladném místě a vydrží několik měsíců. Před upotřebením se 1—1 a půl hodiny vaří, až jsou měkké. Dává se k nim vařené kyselé zelí, podávají se teplé.

Smažené vemeno.

Vemeno opereme v několikeré vodě, aby veškeré mléko z něho vyšlo, uvaříme do měkka, rozkrájíme na tenké lupínky, a obalíme jako řízky nejprve v mouce, pak vejci a housce, a usmažíme. Do vody, v níž se vařilo, dáme vařiti zeleninu, a když je uvařená, zcedíme ji, zahustíme bílou jištičkou, a dáme uvařené perlové kroupy. Upotřebíme tak vemeno i odvar z něho. Vemeno i když je z mladé kravky potřebuje k uvaření aspoň 2 hodiny, ze staré nejméně 3 hodiny.

Telecí játra zadělaná.

Telecí játra odblankujeme, rozkrájíme na proužky na malík silné, osušíme a obalíme v mouce. Na pánvi rozpálíme buď kousek másla neb husího sádla, a řízky jater do rozpáleného omastku hodíme, a po obou stranách opečeme. Zároveň s játry vložíme do omastku několik lupínků cibule. Když jsou játra po obou stranách opečená, přilijeme trochu polévky neb vody, osolíme, necháme játra chviličku ve šťávě povařiti, vyndáme je na teplou mísu a omáčku na ně zcedíme.

Telecí játra dušená se slaninou.

Telecí játra odblankujeme, protáhneme slaninou a vložíme na kastrol, kam jsme dali kousek másla a kousek cibule. Játra dáme až na rozpálený omastek, priklopíme, malou chviličku dusíme a pak podlijeme a dusíme dále asi půl až tři Čtvrti hodiny, dle toho, jak veliká jsou játra. Když jsou již játra udělána, osolíme šťávu, necháme je v ní ještě chviličku dusiti, rozkrájíme na lupínky složíme na mísu, šťávu zaprášíme a zcedíme na játra. Podáváme k nim rýži neb makarony, i brambory můžeme dáti.

Telecí játra v husím krku.

Dolení tučnou část (vole) z husího krku stáhneme, dole zašijeme a naplníme na velké kousky nakrájenými telecími játry a zase zašijeme. Na kuthan dáme husí sádlo, a kus cibule nekrájené, pečeme na tom krk s játry, až je všecko sádlo vypečeno, a kůže pěkně růžová, křupaná. Játra se soli velmi málo, osolíme-li je, mnoho, ztvrdnou. Játra takto upravená nechají se vystydnouti a dávají se místo husí paštiky. Chceme-li, aby klam byl dokonalý, nakrájíme mezi játra několik lupínků dušených lanýžů. Játra se nechají před upotřebením vymočiti ve mléce, jsou pak bílá a podobají se více husím játrům.

Bramborový guláš.

Oloupáme 1 kg bramborů, nakrájíme na lupínky, prosypeme moukou a paprikou, na 1 kg bramborů 1 vrchovatou lžíci mouky a kávovou lžičku sladké papriky. 6 knáčků oloupeme, nakrájíme na tenké lupínky. Na kuthanu necháme spejchnouti na 5 dkg sádla neb slaniny, jednu cibuli do růžova, dáme vrstvu bramborů, vrstvu knáčků a . nahoru vrstvu bramborů, polijeme to jednou čtvrtinou vody, do níž jsme dali pár kapek polévkového koření a lžičku solí a necháme v troubě péci, až jsou brambory, jak náleží, měkké. Jest to velmi dobrá a laciná večeře.

Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. října 2017


Diskuze k článku „Dobový jídelníček na celý týden a k tomu zajímavé historické recepty“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.