Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

O předzvěsti blížící se smrti

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor P.
Lze předpovědět a vycítit konec života a blízkost smrti? Někdy prý ano. Článek z roku 1904 vás s jednou takovou situací, která se tehdy týkala ruského konzula, seznámí.


Předzvěsti smrti.

V. Veličko v biografii zabitého v Makedonii tureckým vojákem ruského konsula Alexandra Arkaděviče Rostkovského, uveřejněné ve »Světě«, uvádí následující tajemné předzvěsti blízkého jeho konce.

»V zahradě našeho konsula«, píše V. Veličko, »neočekávaně upadl strom, který si nebožtík velice oblíbil a jehož peň byl ještě velice pevný a nehrozil padnutím; několik dní před smrtí Rostkovskému se zdálo, že si odpiluje s neuvěřitelnou bolestí jeden z předních zubů a celý se zalévá krví.

Na konec stalo se ještě toto: Rostkovský obdržel od jednoho z ruských vyslanců dopis, začínající slovy: »Velevážený Grigorij Stepanovič«, t. j. uvedeno křestní jmeno a křestní jméno otce taktéž zabitého Turky konsula Sčerbiny. Rostkovský s nepříjemným pocitem pohlédl na obálku a uviděl nadpis »Grigoriju Stepanoviču Rostkovskomu«.

Myslil-li v tu minutu náš vyslanec o Ščerbině nebo sdílel náhled mnohých znalců východu, že Ščerbina nebude jedinou ruskou obětí v tomto kraji?...

Ať je to tak nebo jinak, v této nepatrné na pohled episodě je něco podobného prstu osudu. S mučitelnou bolestí vyprávěla mně ještě pak žena konsulova, že pro ni osudný den 26. červenec, jevil zlé příznaky, na pohled nepatrné.

Téhož dne totiž churavěla, vstala ve velmi špatné náladě, a když přecházela přes pracovnu svého muže, ani se s ním nepozdravila; pospíchajíc hodila mu na stůl několik dopisů právě došlých, a on taktéž odejel za svým povoláním, aniž se s ní rozloučil.

Od té chvíle neuviděla ho živého. Zmíněné dopisy našla potom v kapse jeho šatu prostřelené a zakrvácené.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor P.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. října 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.