Zvířata a alkohol aneb nejenom lidé mohou propadnout alkoholismu

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
Dáte si občas skleničku něčeho ostřejšího? Nejste sami. Alkohol totiž chutná nejenom lidem, ale i některým zvířatům. Více vám o tom prozradí článek z roku 1907.
Následující text pochází z roku 1907

Náklonnosť některých živočichů k alkoholu.

Majitel jistého kočovného zvěřince z velké zásoby svých zkušeností udává zajímavé příklady o náklonnosti k opilství svých svěřenců.

„Jeden z mých lvů trpěl velkým bolením zubů. Abych jej upokojil a bolesti jeho umírnil, dal jsem mu kořalky. Zvíře bylo tak vděčné za tuto ochotu, že druhého večera, když opět řvalo, dal jsem mu opět cosi kořalky. Lev přijal ji s uspokojením a byl tichý a klidný jako předešlý večer. Od té doby však neuplynul jediný den, aby neprosil o večerní medecinu.“

Téže zkušenosti nabyl jsem u psa, který se dal ve všech možných kouscích vycvičiti a byl ochoten ukázati vše, co umí, postavil-li jsem před něho sklenici s pivem. Udělal-li si někdo z mých přátel žert a naplnil mu vyprázdněnou sklenici, byl ochoten tak dlouho piti, až se nemohl udržeti na nohou.

Že koně milují opojující nápoje, je všeobecně známo. Při dostihách nezřídka dává se koním kořalka, aby ještě více se rozohnily.

Přišel jsem i na to, že hadi jeví náklonnost k opilství. Když jednou dával jsem obrovskému, ale mírnému hadu jeho obvyklou mísu s mlékem napadlo mi učiniti i s ním pokus. Nalil jsem mu do mléka trochu kořalky a čekal, co bude had dělati. Vypil mléko dychtivěji než jindy.

Druhého dne dal jsem mu jednu misku s čistým mlékem a druhou s mlékem smíšeným s kořalkou. Had ochutnal první, vypil však docela toliko mléko s kořalkou. Od té doby byl velmi nepokojný a mrzutý, když ve své misce nalezl jen čisté mléko. Však hned byl jako vyměněný, dostal-li do něho trochu kořalky.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1907, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. září 2019


Diskuze k článku „Zvířata a alkohol aneb nejenom lidé mohou propadnout alkoholismu“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.