Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Temná stránka života roztomilých a užitečných ježků

původně vyšlo: Česká hospodyně 1908, autor neuveden.
Ježek je velmi užitečné a dokonce zákonem chráněné zvíře. Přesto ale i roztomilý ježeček dokáže v hospodářství napáchat dost škody. Více vám o tom prozradí článek z roku 1908.


Ježek.

Že ježek patří v hospodářství a lesnictví mezi užitečná zvířata, poněvadž mnoho žížal, červů, myší, hrabošů pochytá, jest ovšem pravda. Ale kdekoliv dostane se na drůbež lesní nebo domácí — pak nadělá nesmírných škod.

Zjištěno totiž, že ježek se zálibou vyhledává hnízda ptačí, zvláště koroptví, bažantí, tetřeví a j. A násadu v nich se nalézající, požírá. Škoda tím způsobená jest ovšem nenahraditelná.

A což dostane-li se ježek do bažantnice, jak zde teprve své loupeživé řemeslo provozuje. Zde znepokojuje slepice na hnízdech sedící, malé bažanty v noci lapá, ano i do polovičně vyrostlých kusů se pouští, vejce ve hnízdech vypíjí a tak velmi škodí.

Ale i v drůbežárnách a na hospodářských dvorech zle řádí. Zabloudí-li ježek na hospodářský dvůr a zde se usídlí, tu nejen kuřata a hnízda vajec jsou před ním nejista, ale i dospělá drůbež a housata kde může ničí.

Příklad vím, jak ježek chytil dospělou slepici za nohu a táhl ji mezi klády a trámy u domu srovnané. Slepice bolestně křičela, ale ježek ji nepustil. Až teprv vyprostěna byla chlapcem, který slepici na pomoc přišel a ji ježkovi vytrhl.

Sám jsem jedenkráte na pasece pozoroval, jak ježek počal znepokojovat i slepici bažantí, na vejcích sedící. Tato sice dlouho nezdvořilost toho rýpala líbiti si nenechala a klovla po jeho rouše — bolestně ale vykřikla, vždyť vrazila si několik ostnů do krku. Ježek neustal ve svém útoku, až slepice hnízdo opustila. Ježek vejce dílem rozmačkal a vypil, dílem kolem hnízda roztahal, že celá násada bažantní byla zničena.

Řádí-li zle v drůbežárnách, nebo na dvorech drůbežích, zbavíme se ho nejlépe, nalíčíme-li na něho pasť nebo železa, do nichž dáme vejce, jež ze spodu připevníme. Nemá-li ježek na chuť nic jiného, chytne se jistě.

Lépe jest však, chytneme-li ho živého a zaneseme jej do pole a lesa, aby chytal zde myši, což mu mnohem lépe svědčí.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1908, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. září 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.