Borůvky a brusinky: tři desítky zapomenutých receptů na jejich zpracování

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Ovoce, užití jeho v domácnosti a kuchyni 1884, autor Hanna Dumková.
Chodíte do lesa na čerstvé borůvky a brusinky? Zkuste si je připravit podle našich historických receptů z roku 1884. Borůvky podle nich můžete nejrůznějším způsobem zavařovat, dělat z nich omáčky, koláče nebo třeba i borůvkové víno či likér.
Následující text pochází z roku 1884

Borůvky a brusinky.


Brusinky.

Přebrané brusinky dají se do hustě svařeného cukru, a pozvolna s ním se zavařují; druhého dne cukr se sleje — hustěji svaří, brusinky do něho přidají, opět svaří a vychladlé v nádoby se ukládají.

Brusinky.

Vybrané vyzrálé brusinky se pozvolna rozpekou, šťáva z nich se vymačká, hojně ocukruje a společně svaří. Takto upravenou šťávou zalejí se brusinky v nádoby uložené, v kterých dobře obvázané v suchých místnostech se uloží.

Nakládání borůvek (brusinek.)

Zralé borůvky se operou, usuší a střídavě nasypou do nádob s oloupanými, na čtvrtky nakrájenými, navinulými jablky, polijí studenou vodou.

Vše se dobře uzavře, přiloží kamenem a postaví na chladné místo. Takto uschované borůvky vydrží celou zimu. I brusinky tak se nakládají.

Sušené brusinky.

Přebrané hojně vyzrálé brusinky se dobře usuší a teprvé když k jídlu jich třeba se uvaří. Ocukrovatí a tlučené skořice se přidá.

Sušení borůvek (brusinek.)

Zralé borůvky se přeberou, vyperou a na sítě osuší, pak se nasypou do hrnce, přikryjí, poklička zamaže těstem a po chlebě postaví do pece. Následujícího dne se poklička sejme, hrnec zaváže papírem a borůvky uschovají se ve sklepě; hodí se velmi dobře ku zvěřině. Jako borůvky, suší se i brusinky.

Zavařené brusinky.

Syrové přebrané brusinky poleji se horkou šťávou, která z opečených (rozpařených) brusinek vylisována s cukrem svařena byla. Vše se promíchá a aspoň čtvrt hodiny na teplých kamnech zahřívá.

Zavařování borůvek (brusinek).

Borůvky se na sítě několikráte poliji horkou vodou. Polovice váhy borůvek se přidá medu, což za stálého mícháni se svaří. Tak zavařují se též brusinky.

Zavařování borůvek (brusinek).

K zavaření určené borůvky se rozdělí na dva díly, jeden díl se dá do hrnce a postaví do vařící vody, v níž se tak dlouho nechají, až se úplně rozvaří; procezená šťáva se vaří tak dlouho s cukrem, až úplně zhoustne, načež se nalije na čerstvé borůvky, s nimiž se úplně promíchá. Hrnec se dá na chvíli do pece po chlebě a po vychladnuti zaváže. Brusinky podobně se zavařuji.

Zavařování borůvek (brusinek).

Čerstvé borůvky se přeberou, operou, osuší, na pekáči se jimi tak dlouho potřásá, až se počne šťáva kolem kraje vařiti, pak se v nádobách zavážou, než se jich užije, smíchají se den před tím s dostatečným množstvím cukru. Taktéž zachází se s brusinkami.

Zavařování borůvek (brusinek).

Přebrané borůvky se operou, osuší, spaří, s cukrem a netlučenou skořicí dusí, pěna se sbírá. Když počnou borůvky pukati, vyberou se sběračkou, dají do hrnce, šťáva se chvíli povaří a vychladlá smíchá s borůvkami a po úplném vychladnuti nádoby zavážou. Brusinky podobně se zavařuji.

Zavařování borůvek (brusinek.)

Oprané borůvky neb brusinky se na sítě osuší, s cukrem, a netlučenou skořici na pekáči jako dříve dusí. Šťáva, která při zavařování borůvek zbyla, se svaří s míšenskými jablky, která byla oloupána na čtvrtky rozkrájena a ohryzky z nich vykrojeny; pak se přisypou borůvky, přidá cukru, vše dobře promíchá a po vychladnutí v nádobách uzavře.

Zavařované borůvky (brusinky.)

Borůvky neb brusinky se vaří s cukrem ; šťáva se slije a v ní vaří oloupané, sladké hrušky se skořici, až úplně změknou, smíchají se pak s borůvkami neb brusinkami, a když vychladnou, v nádobách uschovají.

Brusinková zavařenina (borůvková.)

Přebrané vyzrálé brusinky neb borůvky se přikryjí zelenými listy v hrnci a nechají přes noc v peci státi; druhého dne se nasypou na síto, přiloží prknem, obtíži kameny a nechají takto přiložené celý den. Když šťáva více nevytéká, protlačí se zbytek sítem do dřevěné nádoby a tře se dřevěnou paličkou po dvě hodiny. Na kilogram šťávy se počítá ½ kilogramu cukru. Vše se dobře promíchá, a smíchá s předešlými výtlačky z brusinek ; naplní do krabic a zvolna v troubě usuší.

Zavařování brusinek (borůvek.)

8 litrů přebraných, opraných brusinek neb borůvek se vaří s ½ litrem dobrého vinného octa, ¾ kilogr. cukru, kouskem skořice a nakrájenou citronovou korou; pěna se shání, zavařenina nalije do sklenic ; po vychladnuti zaváže v rumu namočeným papírem anebo měchýřem a nádoby uschovají na chladném místě.

Zavařování borůvek (brusinek).

Borůvky neb brusinky, se vaří buď samy nebo s cukrem; i v tomto i v onom případe se neskazí. — Vaří-li se borůvky s cukrem, odváží se čtvrtina cukru, co váží borůvky neb brusinky, což jim dodává lepší chuti, než když jsou vařeny bez cukru. Mimo cukr se nepřidává ku brusinkám obyčejně nic jiného.

Sušení borůvek (brusinek.)

Borůvky neb brusinky se suší na sítě na slunci, nebo v peci ; v případu tomto nesmí býti pec příliš horká, mají schnouti z nenáhla. Když jsou dostatečně porušeny, nechají se úplně vychladnouti, nasypou do bedničky a uloží na suchém místě, kde není ani příliš teplo, aniž zima přístupu má.

Brusinkový kompot.

Přebrané brusinky se operou a s rozvařeným cukrem svaří. Pěna se sebere, brusinky vkusně na mísu dají a cukrem jemně utlučeným posypou.

Borůvková polévka.

2 litry přebraných, opraných borůvek se vaří v litru vody se 175 gramy (10 loty) cukru, kouskem netlučené skořice, citronovou korou a 4 rozlámanými suchary, protlačí sítem, přidají 2 v červeném víně rozmíchané žloutky, osolí se a nalije na rozlámaný suchar.

Borůvková omáčka (brusinková.)

Litr borůvek neb brusinek se přebéře, opere, měchačkou roztlačí, načež se s cukrem, netlučenou skořici a citronovou korou za stálého míchání rozvaří, protlačí sítem a chvíli se lžicí mouky ve víně rozmíchané opět povaří.

Borůvková (brusinková) omáčka.

2 litry borůvek neb brusinek se protlačí sítem, šťáva s cukrem půl hodiny míchá k jedné straně. Omáčka studená se hodí ku moučným jídlům.

Borůvkový (brusinkový) koláč.

Z připraveného těsta se udělá koláč, který se nechá na pomaštěném plechu zkynouti; kraj se ohne, koláč pomasti, posype strouhanou houskou a opranými borůvkami neb brusinkami které se hodně tlustě posypou cukrem, rozdrobeným máslem a strouhanou houskou, načež se koláč upeče.

Borůvkový (brusinkový) svítek.

V ½ litru mléka se rozmíchá 6 vajec, trochu solia tolik mouky, aby povstalo přihoustlé těsto; polovice se vlije na pomastenou horkou pánev a peče se; mezi tím se propíchne několikráte vidličkou. Jakmile těsto tuhnouti počne, nasype se naň ½ litru opraných borůvek neb brusinek, které byly smíchány s cukrem a skořicí, přikryje druhou polovici těsta a svitek po obou stranách upeče. Než se nese na stůl, posype se cukrem a skořicí.

Borůvkový ježek.

Ze dvou litrů borůvek, 122 gramů (7 lotů) cukru, kůry citronové z polovice citronu a utlučené skořice se uvaří hustá kaše, která se na mise nechá vychladnouti ; zatím se zpění 122 gramů másla s 8 žloutky a 122 gramy cukru, borůvková šťáva po lžici přidává; když bylo přimícháno 70 gramů (4 loty) utlučených mandlí a tuhý sníh z bílků, vsype se smíšenina do pomastené, roztlučeným sucharem posypané formy a ježek se vaří hodinu v horké vodě.

Borůvkový kompot (brusinkový.)

Přebrané zralé borůvky se dusí s cukrem, který byl o citronovou kůru otřen a trochu vodou navlažen. Měkké borůvky se sběračkou vyndají, šťáva svaří a na borůvky nalije.

Borůvkový kompot (brusinkový.)

Borůvky se dusí s cukrem, citronovou korou a netlučenou skořicí. Skořice i kůra se vybere, borůvky na mise urovnají a nechají vychladnouti. Na litr borůvek se béře obyčejně čtvrt kilogr. cukru.

Borůvková chladnina.

Borůvky se navlaží vodou, se 122 gramy (7 loty) cukru, citronovou korou a netlučenou skořicí dusí, protlačí sítem a smíchají s dostatečným množstvím bílého vína. Smíšenina se postaví k ledu a nalije na rozdrobený suchar.

Borůvková zmrzlina

Borůvky se postaví v polévaném hrnci přikryty do vlažné trouby, aby změkly. Šťáva se vytlačí, smíchá se svařeným cukrem a dá do chladnice.

Borůvková šťáva.

Zralé, přebrané borůvky se uvaří a procedí. Do tři litrů šťávy se dá ½ kilogr. cukru; šťáva se zvolna povaři, pěna se sesbírá a když vychladne, nalije do lahvi a dobře uzavře.

Brusinková šťáva.

Úplně vyprané brusinky rozšťouchají se a dají vykvasiti. Po čtyřech dnech se vylisují, šťáva procedí — v silné láhve nalije a pevně zadělá. Kolem lahví dá se sena. —Ve vařící vodě do varu šťáva v nich uložená několikráte se přivede — a vychladlá do zdravé místnosti se ukládá. Šťávu tuto hojně ocukrovanou možno i k děláni zmrzliny užiti.

Brusinkový (borůvkový) likér.

Zralé borůvky neb brusinky se dají do sklenice a poliji samožitnou kořalkou. Sklenice se uzavře a postaví na slunce tak dlouho až brusinky červené barvy pozbudou ; pak se procedí. Na litr šťávy dá se kilogramu rozpuštěného cukru, načež do lahvi se nalije.

Borůvkové víno (brusinkové.)

8 litrů borůvek se vaří ve 3 litrech vody. Vše procedí se šatem. Šťáva se nechá půl hodiny ustátí a opatrně se slije. Šťáva se svaří se 385 gr. (22 loty) cukru a 4 gramy utlučeného hřebíčku. Po vychladnuti se jim naplní láhve, které se uloží do sklepa.


Původní zdroj historického článku:
Ovoce, užití jeho v domácnosti a kuchyni 1884, autor Hanna Dumková.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. srpna 2019


Diskuze k článku „Borůvky a brusinky: tři desítky zapomenutých receptů na jejich zpracování“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.