Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jedinečná ledovcová zahrada v Alpách, které stojí za návštěvu

původně vyšlo: Epocha 1907, autor neuveden.
Už naši předci rádi cestovali a obdivovali zajímavé přírodní úkazy. Jeden z nich vám popíše historický článek z roku 1907.


Ledovcová zahrada.

Ač má každé ze švýcarských měst nějakou zvláštnost, kterou nelze turistovi opomenouti, přec možno říci, že nej známějším z nich je Luzern, který má mezi svými světoznámými attrakcemi nyní též „Gletscher garten“, Ledovcovou zahradu.

Návštěva této přírodní znamenitosti poskytuje skutečně vzácnou podívanou a zanechává v turistovi nezapomenutelný dojem. Možno říci, že je to jakási fotografie dvou zcela protichůdných epoch vývinu naší země, které zde vidíme v přímé blízkosti.

Zvláštní shodou okolností se zde totiž při převratech zemského povrchu dostaly k sobě dvě různé vrstvy zemské kůry, z nichž každá patří zcela jiné době vývinu. Ve skalnatém podkladě tohoto zemského kouta lze viděti hluboké nálevkovité prohlubně, které dle našich zkušeností vyhlubují vody stékající s ledovců a nepřetržitě vymílající i sebe tvrdší skálu.

Vody tyto unášely s sebou menší i větší balvany, jež v nálevkovité prohlubni kroužily vířivým pohybem a tvořily tak „ledovcový mlýn“ vymílajíce jednak okolní skálu a obrušujíce se ve tvary na podiv oblé a hladké. V přímé pak blízkosti tohoto důkazu bývalé přítomnosti ledovců najdeme však opět skalní balvany, na nichž lze zcela zřetelně rozeznat otisky (zkameněliny) palmových listů, tedy zbytků z dob, kdy panovalo v těchto švýcarských končinách tropické podnebí.

Těsně vedle sebe lze tu tedy zříti dvě různé epochy vývoje naší planety, tropickou a ledovou. Ledovcová zahrada je tudiž pro každého návštěvníka Alp jaksi dějepisnou průpravou pro alpský ledový svět.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.