Milionové škody, které v Londýně způsobuje tamní pověstná mlha

původně vyšlo: Epocha 1905, autor K. Č.
Mlha v Londýně může být tajemná i romantická, ale také velmi drahá. Článek z roku 1905 vám vypočítá, jak vysoké finanční ztráty způsobuje londýnská mlha.


Co stojí londýnská mlha.

Pověstná londýnská mlha působí často v Londýně, světovém to přístavním městě, hotový zmatek. Zatmění z mlhy tam nastane někdy tak hrozné, že je rázem zastaven veškeren život a ruch pouliční i přístavní.

Jistý londýnský časopis vypočítává ztráty, jaké tím trpí obchod a průmysl.

Za jediný den, kdy byla tak hustá mlha, že lidé téměř nemohli po celý den vyjiti z domů, činila škoda způsobená mlhou 300.000 liber sterlingů, což činí více než 7 mill. korun.

Škoda na mzdě obnášela 100.000 L, železnice měly ztrátu 40 000 L., majitelé povozů 20 000 L, divadla 4000 L. a hostince nejméně 50.000 L.

Loni za nejhustší mlhy stálo před přístavem 40 velkých parníků s drůbeží pro Londýn a nemohly do přístavu, jelikož bylo nebezpečí srážky. Tyto parníky připluly ode břehů francouzských. Mimo ně čekalo ještě 400 jiných lodí partiích a plachetních na širém moři, až se mlha ztratí, aby mohly bezpečně veplouti do přístavu.

Rozkošný je pohled z přístavu na moře, když se mlhy zvedají. Poznenáhlu mizí závoj bránící vyhlídce, mlhy stoupají, stoupají, a konečně před sebou uzříme široširou vodní hladinu pokrytou bezpočetným množstvím korábů větších i menších, jež dlouho netrpělivě čekaly na kýženou chvíli, aby se obloha vyjasnila a mohly veplouti do přístavu.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1905, autor K. Č.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.