Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Překvapivá odpověď na otázku studentky z roku 1906: Budou mít USA někdy prezidentku?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1906, autor neuveden.
Ženy začátkem minulého století ve velké části světa neměly ani volební právo. Svět se ale měnil a někteří muži to již chápali. Článek z roku 1906 vám prozradí, co se tehdy mladé studentky dozvěděly na otázku, zda by se prezidentem Ameriky mohla stát žena.


Dočká se Amerika presidentky?

Člen nejvyššího soudu spolkového sudí Brewer měl nedávno v Pongkrepsii řeč k dívkám na koleji Vassarově při skončení běhu a tu stalo se, že děvčatům slíbil, že se toho mohou ještě dočkati, že některá z nich bude presidentkou Soustátí:

»Jste povinny sloužiti vlasti se všemi nabytostmi vzdělanosti své, neboť kdo může říci, že v desíti letech nebude zavedeno plné ženské volební právo, jak už jest v některých státech, a kdo řekne, že nežli vlasy vaše sešidivějí, nebude žena, jako královna Viktorie, zasedati v bílém domě, aby oslavila národ, jako to učinila Viktorie Anglii.

V této zemi nemáme výsadní žádnou třídu a nikdo nezdědí příležitosti. Při tom musím doznati, že vy jste třídou výsadní, neboť jste měly výsadu vzdělání kolejního a mohly jste hrabati se v básních i prostomluvě. Neoddávejte se úplně písemnictví a nenechávejte republiku, ať se postará sama o sebe.

Bude-li přistěhovalectví pokračovati tak, jako dosud, nastane otázka ženské presidentky v bílém domě palčivě. Přijímáme přes moře miliony lidí a zakládáme osady vzdálené. Washington snil o národu samotném pro sebe a radil proti spolčování s cizinou k zápletkám. Vzdor tomu šli jsme do jiného světa pro osadu.«

Dívky poslouchaly řeč tu a často opakovaly své »Oh my«. Také dnes byla otevřena nová knihovní budova koleje Vassar za 300.000 dolarů postavená, jež věnovala pí. Thompsonová z New Yorku na počest zemřelého manžela svého, jenž býval pokladníkem koleje. V knihovně se nalézá 125.000 svazků knih.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1906, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.