Sportovní tragédie maratonského běžce, kterého zachránila až anglická královna

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Besedy lidu 1908, autor neuveden.
Někdy stačí málo, aby se špičkovému sportovci zhroutil jeho velký sen. Přesně takovou situaci zažil italský běžec Dorando Pietri téměř v cíli londýnského maratonu. Více se o tom dozvíte v článku z roku 1908, který obsahuje i dobové video s jeho výkonem.
Následující text pochází z roku 1908

Marathonský běh v Londýně.

V Londýně uspořádány letos v létě velkolepé světové závody tak zv. olympické, při nichž nejsensačnějším číslem byl tak zv. marathonský běh o závod v délce 42,6 km. (nazvaný tak podle toho, že když Athéňané r. 490 př. Kr. porazili v krvavé bitvě u Marathonu Peršany, posel s touto radostnou zvěstí doběhl do Athén, dokázav tak největší známý výkon běžecký).

Prvním k cíli doběhším byl Vlach Dorando, který však přes to ceny nedostal, že náhodou nějaký všetečka vzal jej pod paží před samým cílem a tak prý mu ku pomoci přispět.

Poněvadž však vůči tak očividné křivdě všecko obecenstvo protestovalo, odškodnila skutečného tohoto vítěze královna anglická, věnovavši mu skvostný zlatý pohár.

Obrázek náš zachycuje právě onen okamžik, kdy vlaský zápasník dobíhá první k cíli.

Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1908, autor neuveden.

témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. července 2019

Diskuze k článku „Sportovní tragédie maratonského běžce, kterého zachránila až anglická královna“

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.