Jak se boxovalo na začátku minulého století

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Sledujete rádi boxerské zápasy nebo sami dokonce box provozujete? Přinášíme vám článek z roku 1903, který vám přiblíží jak tehdy box vypadal a podle jakých pravidel tehdy zápas v rohování probíhal.
Následující text pochází z roku 1903

O boxování

Boxováním (česky asi rohováním) jmenujeme zápas dvou útočníků pěstí a patou.

Způsob tohoto sportu je prastarý — už starým Řekům (pygmé) známý. Na počátku nového věku objevil se v Anglii a tam zvláště mezi nízkou, surovou třídou došel hojné obliby a rychlého rozšíření. Z Anglie přeneseno boxování do Ameriky a tam nalezlo pravé eldorado.

Anglická i americká vláda zakazují veřejné zápasy boxováním, které za to potají tím horlivěji se pěstují; ba boxování povýšeno v Americe již na skutečnou »vědu« vydáním pravidel zvláštních pro drsnější a zvláštních pro slušnější a mírnější způsob.

Sprostší zápasy boxováním dějí se bez rukavic, slušnější s rukavicemi — mufflers — tím, že protivníci stojí jako u zápasu prostého, poloobnažení, v postoji výkročném, kolena prohnutá, paže jsou ohnuty, ruka zaťata v pěst; rána rukou sluje rub, trčení ruky sot; útoky se zachycují a odvracejí předloktím; takovýto zápas — bout — střežen jest s obou stran sekundanty a nestranným soudcem, na jehož povel »times« — čas — sokové na sebe se vrhají.

Minuta zápasu, minuta odpočinku, tak zní pravidlo; za odpočinku sekundanti třením občerstvují zápasníka. Za minutu nový zápas; nastane-li »clinck«, »speření«, při čemž sokové dostanou se k sobě tak, že stojí v pevném objetí, jest to »foul«, chyba, nesprávnost, a soudce je oddělí.

Náš obrázek, zápas dvou boxerů z povolání, bělocha a černocha, okazuje nám zvláštní trik bílého soupeře, přísně však zakázaný — bílý zápasník rázem se otočil a udeřil černého loktem do obličeje; na štěstí se černý uhnul, takže rána minula se se smrtelným výsledkem.

V boji pokračováno, a nyní nadešla černému chvíle odplaty ; podařilo se mu nalézti dlouho zdané místo »nekryté«; bleskurychle vyrazila ruka z hrudi protivníkovi vzhůru, pod bradu — byla to rána strašná, pravý »upper cut«: protivník »vyzvednut se země« a klesá napolo mrtev.

Soudce zvolna počítá do deseti — bílý zápasník se nehýbe — boj je u konce, vítězem je černoch. Rozumí se, že při slušnějších zápasech tak daleko dojiti to nesmí.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. června 2019


Diskuze k článku „Jak se boxovalo na začátku minulého století“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.