Jak se boxovalo na začátku minulého století

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Sledujete rádi boxerské zápasy nebo sami dokonce box provozujete? Přinášíme vám článek z roku 1903, který vám přiblíží jak tehdy box vypadal a podle jakých pravidel tehdy zápas v rohování probíhal.


O boxování

Boxováním (česky asi rohováním) jmenujeme zápas dvou útočníků pěstí a patou.

Způsob tohoto sportu je prastarý — už starým Řekům (pygmé) známý. Na počátku nového věku objevil se v Anglii a tam zvláště mezi nízkou, surovou třídou došel hojné obliby a rychlého rozšíření. Z Anglie přeneseno boxování do Ameriky a tam nalezlo pravé eldorado.

Anglická i americká vláda zakazují veřejné zápasy boxováním, které za to potají tím horlivěji se pěstují; ba boxování povýšeno v Americe již na skutečnou »vědu« vydáním pravidel zvláštních pro drsnější a zvláštních pro slušnější a mírnější způsob.

Sprostší zápasy boxováním dějí se bez rukavic, slušnější s rukavicemi — mufflers — tím, že protivníci stojí jako u zápasu prostého, poloobnažení, v postoji výkročném, kolena prohnutá, paže jsou ohnuty, ruka zaťata v pěst; rána rukou sluje rub, trčení ruky sot; útoky se zachycují a odvracejí předloktím; takovýto zápas — bout — střežen jest s obou stran sekundanty a nestranným soudcem, na jehož povel »times« — čas — sokové na sebe se vrhají.

Minuta zápasu, minuta odpočinku, tak zní pravidlo; za odpočinku sekundanti třením občerstvují zápasníka. Za minutu nový zápas; nastane-li »clinck«, »speření«, při čemž sokové dostanou se k sobě tak, že stojí v pevném objetí, jest to »foul«, chyba, nesprávnost, a soudce je oddělí.

Náš obrázek, zápas dvou boxerů z povolání, bělocha a černocha, okazuje nám zvláštní trik bílého soupeře, přísně však zakázaný — bílý zápasník rázem se otočil a udeřil černého loktem do obličeje; na štěstí se černý uhnul, takže rána minula se se smrtelným výsledkem.

V boji pokračováno, a nyní nadešla černému chvíle odplaty ; podařilo se mu nalézti dlouho zdané místo »nekryté«; bleskurychle vyrazila ruka z hrudi protivníkovi vzhůru, pod bradu — byla to rána strašná, pravý »upper cut«: protivník »vyzvednut se země« a klesá napolo mrtev.

Soudce zvolna počítá do deseti — bílý zápasník se nehýbe — boj je u konce, vítězem je černoch. Rozumí se, že při slušnějších zápasech tak daleko dojiti to nesmí.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. června 2019


Diskuze k článku „Jak se boxovalo na začátku minulého století“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.