Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Milujete šunku? Pojďte s námi na šunkový trh v Paříži

původně vyšlo: Světozor 1906, autor neuveden.
Líbilo by se vám ochutnávat a nakupovat na jediném místě ty nejlepší šunky a uzeniny z celého světa? Článek z roku 1906 vás vezme na speciální trh v Paříži, kde na naše předky přesně taková chutná a voňavá nabídka čekala!


Šunkový trh v Paříži.

Lidové slavnosti a radovánky nejpestřejších forem vládnou v Paříži po celý rok, ani krátkou zimu s tuhými mrazy (a letos s nesmírnými vánicemi) nevyjímaje.

Každý okres (arrondissement), každé předměstí má cos vlastního a zábavy lační Pařížané putují jako bludné hvězdy s místa na místo neděli co neděli!

Byl jsem přítomen „Šunkovému trhu" v Paříži na boulevardu Richard Lenoir, poblíže Bastilly, kde trh počíná a končí u průplavu svatomartinského, v délce řekněme s Josefského náměstí k’ Invalidovně.

A i zde koná se vše v obrovských rozměrech a ku prohlédnutí té či oné strany bud a stanů nestačí ani dvě hodiny. Náš český turista je jako omámen divnou tou manýrou prodejní, lákavou reklamou o nabízeném zboží — masných výrobků — překvapen elegancí a vkusem a je-li člověk mladší, jde mu hlava kolem nad líbezností očí spanilých prodavaček.

Je to celkem veletrh na uzenářské zboží všeho druhu na světě. Ovládá výrobek vepřový a z něho má primat „pražská šunka" od Chmela na Zvonařce, dále vidíme zde výrobky oslí, normandské a italské, hromady výrobků z masa oslího, francouzské, dánské i anglické.

Poslyšme, jak se zboží nabízí: „Matinko, račte sem blíže, libo-li a vezměte ty mladé s sebou. Ochutnejte přece náš salám, znamenitý salám, presidentský, zboží to čistě vepřové! Zde máte, okuste! Fuj, kdo by jedl koňáky? Koňáky, hrihrihrihri... (zařehce po koni), odřené koňáky z udřených mrch, stoletých? Zde, matičko, okuste a mladý pane, dejte cigarettu z pusy a okuste s sebou."

Tak nabízí pěkná prodavačka a na dlouhém noži podává několik řízků salámu. Matička se docela nic neupejpá a vezme si jich dvě třetiny a plnou hubou okouší. Myslím, učiní-li podobně v čáře asi 50 kroků kol krámů, má na týden o stravu postaráno.

Jen se neupejpat! Ale nejen matičky, než i větší a menší dětičky po. řadě ochutnávají. Hle, zde vyvolává jiná dívka, růže v rozpuku : „Prosím, pane račte, libo-li, zde výtečný koňský „extra", daleko lepší zboží, nežli německé vepřové! Jemně krájený, zdravý, hle, okuste ten koláček a koupíte si u mne večeřičku a budete na mne vzpomínat celou noc v libosti. Mám dát s česnekem nebo bez česneku, libo-li? Zde tento?"

Pán koupí a dívka vece: „Pane, škoda že zde tolik očí, hubičku bych vám chutě přidala." Pán zaplatil, směje se, uklání se, tváří se 20 let mladším a slibuje, že přijde zas. Vrátí se ale, koupí poznovu a tak dává slovo slovo... A tak to kolotá po celý čas jako hodiny, lidé v massách jako včely u včelníků a zábavy a vtipů bez konce.

Každý vynáší své zboží a snaží se hojně prodati. Ten překřikuje onoho. Takový ruch když vidí po prvé, myslí si člověk, že pták krutihlav činí si z něho dobrý den, neb neví, kam dříve obrátit — vlastní hlavu. Inu, Paříž. A té reklamy! „Dostaveníčko ženských kočí." — „U koňských salámů prvé třídy." „Zboží laskavcové dámám i pánům," atd.

Davy valí se řadou krámů, smíchu a vtipů všady kopec. Zdravotní komisse, tři, čtyři, jsou v permamenci. Dnes zabavily již tři bedny a prodavači musili opustiti trh.

A konec? Jako všady. Tanec a veselí až do rána pěkně bílého v každém restaurantu na boulevardu Richard Lenoir. A zase poznovu a poznovu! Inu, Paříž!


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1906, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.