Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Proč mají různé lidské rasy rozdílnou barvu kůže

původně vyšlo: Epocha 1912, autor M. N-ý.
Co rozhoduje, že mají některé lidské rasy kůži světlou a jiné tmavou? Na tuto otázku hledal odpověď vědecký výzkum z roku 1912, jehož výsledky vám přinášíme.


Příčina zbarvení kůže různých lidských plemen.

Otázka ta je sice na pohled velice jednoduchá, ale vysvětlení její dosud schází.

Vznikla o předmětě tom již celá rozsáhlá literatura. Různost názorů však svědčí o tom, že pravá příčina dosud nalezena nebyla. Jmenovitě je to černé zbarvení černochů, které je předmětem velikého zájmu učenců.

Nejnovějšími pokusy byl zjištěn vliv potravy na barvu kožního pigmentu.

Po kusy konány s různým tropickým ovocem na opicích, jmenovitě na gorillách a šimpanzích, a dosaženo skutečně zajímavých výsledků. Přidání různých minerálních solí do žíru slepicím mělo za následek úplnou změnu barvy kůže.

Pokusy byly sledovány výzkumy o obsahu železa v krvi a celou řadou transplantací kůže (přenesení kůže z bělocha na černocha a naopak); veškery tyto práce ukázaly zřejmou souvislost určité potravy se zbarvením kožního pigmentu.

Soustavně provádějí pokusy ty dva američtí učenci Abel a Davis. V poslední době se jim dokonce podařilo isolovat kožní barvivo z kůže negrů a je analysovat. Práce tato ukázala, že pigmentová zrnéčka jsou dosti složitá. Základní kostra zrnéčka jest upravena z ústroj né látky, která je nositelem barviva. Mimo barvivo obsahuje zrnéčko látky neústrojné. Výpočtem zjistili Abel a Davis, že všechna pigmentová zrnéčka v kůži černocha váží 3,3 g, barvivo samo pak asi 1 g.

Dřív se myslilo, že černá barva pigmentových zrnéček u černocha souvisí s přítomností manganu v nich, podobně jako červená barva krve s obsahem železa a zelená barva rostlinného listu s obsahem magnesia. Abel a Davis dovedli však odstranit ze zrnéček pigmentových látky neústrojné a barva zůstala nedotčena. Isolací a rozborem barviva shledána pak jeho čistě ústrojná povaha.

Abel-ovy a Davis-ovy práce jsou jistě zajímavé; správné vysvětlení však, proč se právě u negrů tvoří v kůži černé barvivo a u jiných lidských plemen nikoli, doposud z jejich prací zřejmě nevysvítá.


Poznámka redakce Bejvavalo.cz:
Článek obsahuje výrazy, které bychom dnes právem označili za urážlivé. Nicméně v době jeho napsání takový význam neměly a proto text zveřejňujeme bez úprav tak, jak v roce 1912 vyšel. Pokud vás ta slova pohoršila, tak to nebylo naším záměrem a omlouváme se za to.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1912, autor M. N-ý.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.