Proč mají různé lidské rasy rozdílnou barvu kůže

rubrika: historické články / věda a výzkum, původně vyšlo: Epocha 1912, autor M. N-ý.
Co rozhoduje, že mají některé lidské rasy kůži světlou a jiné tmavou? Na tuto otázku hledal odpověď vědecký výzkum z roku 1912, jehož výsledky vám přinášíme.
Následující text pochází z roku 1912

Příčina zbarvení kůže různých lidských plemen.

Otázka ta je sice na pohled velice jednoduchá, ale vysvětlení její dosud schází.

Vznikla o předmětě tom již celá rozsáhlá literatura. Různost názorů však svědčí o tom, že pravá příčina dosud nalezena nebyla. Jmenovitě je to černé zbarvení černochů, které je předmětem velikého zájmu učenců.

Nejnovějšími pokusy byl zjištěn vliv potravy na barvu kožního pigmentu.

Po kusy konány s různým tropickým ovocem na opicích, jmenovitě na gorillách a šimpanzích, a dosaženo skutečně zajímavých výsledků. Přidání různých minerálních solí do žíru slepicím mělo za následek úplnou změnu barvy kůže.

Pokusy byly sledovány výzkumy o obsahu železa v krvi a celou řadou transplantací kůže (přenesení kůže z bělocha na černocha a naopak); veškery tyto práce ukázaly zřejmou souvislost určité potravy se zbarvením kožního pigmentu.

Soustavně provádějí pokusy ty dva američtí učenci Abel a Davis. V poslední době se jim dokonce podařilo isolovat kožní barvivo z kůže negrů a je analysovat. Práce tato ukázala, že pigmentová zrnéčka jsou dosti složitá. Základní kostra zrnéčka jest upravena z ústroj né látky, která je nositelem barviva. Mimo barvivo obsahuje zrnéčko látky neústrojné. Výpočtem zjistili Abel a Davis, že všechna pigmentová zrnéčka v kůži černocha váží 3,3 g, barvivo samo pak asi 1 g.

Dřív se myslilo, že černá barva pigmentových zrnéček u černocha souvisí s přítomností manganu v nich, podobně jako červená barva krve s obsahem železa a zelená barva rostlinného listu s obsahem magnesia. Abel a Davis dovedli však odstranit ze zrnéček pigmentových látky neústrojné a barva zůstala nedotčena. Isolací a rozborem barviva shledána pak jeho čistě ústrojná povaha.

Abel-ovy a Davis-ovy práce jsou jistě zajímavé; správné vysvětlení však, proč se právě u negrů tvoří v kůži černé barvivo a u jiných lidských plemen nikoli, doposud z jejich prací zřejmě nevysvítá.


Poznámka redakce Bejvavalo.cz:
Článek obsahuje výrazy, které bychom dnes právem označili za urážlivé. Nicméně v době jeho napsání takový význam neměly a proto text zveřejňujeme bez úprav tak, jak v roce 1912 vyšel. Pokud vás ta slova pohoršila, tak to nebylo naším záměrem a omlouváme se za to.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1912, autor M. N-ý.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. června 2019


Diskuze k článku „Proč mají různé lidské rasy rozdílnou barvu kůže“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.