Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Banány (1926)
původně vyšlo: Hvězda čsl paní a dívek 1926, autor neuveden

Banány jsou dnes běžnou součást našeho jídelníčku, začátkem minulého století byly ale banány luxusní a nedostupnou pochoutkou. Změna nastala až kolem roku 1924, kdy došlo k radikálnímu snížení jejich ceny. Nabízíme Vám zajímavé dobové informací o banánech, navíc i několik chutných banánových receptů.

Nic nechutná jako banány - klikněte pro zobrazení detailuNic nechutná jako banány

Banány

Nařízení, aby nebyly odhazovány po ulicích slupky z ovoce, jablek a hrušek, bude muset být v poslední době u nás rozšířeno nařízením o slupkách banánových. Ano, časy se mění! Co bylo dříve běžným zjevem, to znenáhla mizí — a obráceně, co bylo dříve vzácností, je dnes, ne-li všedni tedy aspoň běžné. Vzpomeňte si a řekněte sami; ještě před dvěma nebo třemi roky byly u nás banány takovou vzácností, že jste je viděli nanejvýše za výkladem některého lahůdkáře, nebo hezky do žluta kolorované v zeměpisné učebnici. A když si někdo koupil banán, musel nevyhnutelně proměnit nějakou papírovou bankovku, protože drobné na ten luxus nestačily. A chraň pámbu, pustit se do něj veřejně na ulicil! To by bylo šeptání o bezbožnosti, provokaci — a kdo ví o čem ještě. Podívejte se dnes! Nejsou tornu ani plné dva roky, co se na ráz, skoro přes noc objevily za výkladními skly obchodníků sympatické košíčky s kupkou narovnaných zlatožlutých rohlíčků, nebo někde celý visící trs a pod ním výrazný nápis:

»Banány«

Ale ještě tehdy se je báli lidé kupovat přes to, že byl kus již za dvě — tři Kč. Prostě, nevědělo se mnohdy bezpečně — jak do nich, a když byl jeden naloupnutý banánek položen na ukázku vedle, byla jim otevřena cesta a začala jejich sláva. Nikdo by nevěřil, že se u nás vžijí tak brzy a tak dokonale. Neobalují se již růžovými pentličkami jako dárečky pro děvčátka, nedávají se dětem jenom za jedničku z mluvnice, ale jsou kupovány jako ovoce, jehož přednosti kdekdo již poznal. Malí caparti dokonce mají již v loupání banánů takovou virtuositu, že je radost na ně pohledět, když se tří nebo čtyř stran podélně odhrnují slupku a pak zaryjí bílé zoubky do toho žluťoučkého, jako máslo měkkého a vonného masíčka. Není tomu dávno, kdy nám vyprávěla starostlivá maminka, že její malá Libuška uměla říci »banán« dříve než obvyklé »táta a máma«. Vykládání banánů na pražském nádraží - klikněte pro zobrazení detailuVykládání banánů na pražském nádraží

Nemyslete, že doprava banánů k nám je tak jednoduchá, jako na příklad dovoz austrálských jablek a pod. Banány jsou dvakrát týdně otrhávány na plantážích s poražených stromů. Když jsou banánové hrozny, mnohdy vážící až tři čtvrti metrického centu, nakládány, jsou ještě zelené a nezralé. Doba, určená na jejich dopravu z Malých Antil nebo Jaimaiky k nám, je určena k jejich dozrání do žlutá. Zelené banánové hrozny jsou rozloženy na slámě nebo palmových listech a během transportu několikráte překládány. Kazící se plody jsou ihned odstraňovány, aby se ostatní od nich nezkazily. Než se dostanou banány na místo určení, jsou nejméně šestkrát prohlíženy. K nám se dostanou banány o něco později, než do zemí severoevropských. V poslední době, jelikož bylo sníženo clo, jsou i cenově přístupnější konsumentům. Jediné, co ještě jejich cenu zatěžuje, je předepsaná sedmnáctiprocentní luxusní daň, jíž u nás podléhají. V poslední době jsou dováženy i do Petrohradu a Tiflisu (je zajímavo, že v Petrohradě se z banánů »luxusní« daň neplatí). K nám json dováženy ve zvláštních vagonech, do nichiž se překládají přímo z lodí. Podle loňského roku odhaduje se přibližně roční spotřeba u nás na 120 vagonů, každý o 5.000 kg banánového nákladu.

Myslím, že u nás není jediné maminky, která by nevěděla, že banán, nad jiné ovoce vyniká velikou výživností. Proto ve dávají svým dětem. Proti jiným druhům ovoce vykazuje banán nejpříznivější složení po stránce chemie a fysiologie výživy. Obsahuje nejenom mnoho škrobovitých látek, ale i více bílkovin než má jablko, hruška, nebo ovoce peckovité. I těm nejmenším capartům lze dát bánány a protože nemají zoubků, nastrouhají jim i maminky dužninu na jemné a vláčné těstíčko.

A nyní, vám, starostlivé maminky a hospodyňky, povíme něco, co snad ještě neznáte. Z banánů se dá upravit i pomalu plná stovka nejrůznějšich jídel. Uvádíme vám zde zatím aspoň několik osvědčených receptů a nezapomeneme vám postupně a při příležitostí předložiti další.

Článek 'Banány (1926)' je rozdělen na více kapitol
  1. Dovoz banánů
  2. Nejlepší recepty s banány
  3. Kompletní fotogalerie k článku
»

Debata k článku 'Banány (1926)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Hvězda čsl paní a dívek 1926, autor neuveden


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
5. listopadu 2011ReklamaHledání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: