Dobový jídelníček na celý týden a zajímavé historické recepty

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Nevíte co doma vařit? Přinášíme vám kompletní jídelníček na celý týden z roku 1929. Navíc se dozvíte zajímavé dobové recepty na telecí roládu plněnou vejci, kapra na černo a další.
Následující text pochází z roku 1929

Jídelní lístek.

Pondělí: Oběd: Polévka z kosti s kapáním. uzený bůček se zelím a bramborové knedlíky, žemlovka s jablky. — Večeře: Studený bůček s chlebem, čaj s citronem.

Úterý: Oběd: Brukvová polévka, vepřové maso na sladko s kynutými knedlíky, (cittronový nákyp). — Večeře: Obložené chlebíčky a čaj.

Středa: Hovězí polévka s játrovou rýži. Hovězí maso s koprovou omáčkou, brambor. Smažená jablíčka. — Večeře: čočka na kyselo se sázenými vejci. Děti krupičnou kaši.

Čtvrtek: Oběd: Polévka z tlučených jater, nadíváné telecí hrudi s bramborovou kaši a dušenými Jablky. — Večeře: Jaterničky ve vodě ohřáté s křenem a chlebem, čaj s citronem.

Pátek: Oběd: Polévka z telecích kosti s perlovými kroupkami. Kapusta a mrkev s bramborovými hnětýnkami. — Večeře: Cezené nudle neb makarony se sýrem. (Chléb s máslem a sýr.) čaj s citronem.

Sobota: Oběd: Bramborová polévka. Vepřové kotlety na paprice s noky (dětem dáme telecí kotletu místo vepřové). palačinky. — Večeře: Kroupy s krvi s bramborem a zelím.

Neděle: Oběd: Polévka z kosti s játrovými knedlíčky. Obložené beefsteaky se špenátem, mrkvi, růžičkovou kapustou, smaženými brambůrky. (Dobošův dort.) — Večeře: Ledvinky s rýží, chléb a domácí sýr. čaj s citronem.


Vajíčka na kyselo.

Třetinu litru mléka nebo kyselé smetany necháme přijíti do varu, zahustíme slabě růžovou jištičkou. Nalijeme na vajíčka uvařená buď na tvrdo nebo připravená jako volská oka.

Rybí polévka.

Rybí polévku připravujeme z rybích vnitřnosti; opereme je a vaříme do měkká; ve vedlejším hrníčku uvaříme drobně krájenou mrkvičku, brukev, karfiol: vodu z rybích vnitřností přilijeme k té zelenině, mlíči do polévky prolisujeme a jikry do ní rozdrobíme, polévku zahustíme slabě růžovou jištičkou. Není-li polévka dosti hustá, nemám li totiž jikry, zavaříme do ní trochu perlových krupek, které jsme dříve uvařily ve slané vodě. Před podáváním zalijeme polévku trochou mléka se žloutkem a okořeníme trochou květem.

Kapr na černo.

Půl litru piva, čtvrt litru vody, malou sběračku octa a všecku kořínkovou zeleninu, hlavně celer, cibuli, petržel, dále všecko kořeni, lžíci bezinkových povidel (nemáme-li ty povidla, dáme trochu páleného cukru), 7 žeber černého perníku nechá se vařiti asi hodina, procedí a pak se v této vařící omáčce uvaří ryba. Asi 1 a půl kg těžkou rybu trhneme, krev chytneme s trochou octa smísíme a přilijeme do omáčky; rybu zbavíme všech šupin, rozdělíme na kousky, osolíme a uvaříme v horké, dříve zmíněné omáčce. V hrnéčku uvaříme ořechová jádra, mandle a hrozinky a vhodíme do hotové omáčky. Uvařenou rybu složíme na mísu, polijeme omáčkou a servírujeme. Ohřátá ryba, v omáčce proleželá je lepší než čerstvě upravená.

Obložené chlebíčky.

Veku bílého chleba rozkrájíme na proužky, tyto pomažeme sardelovým nebo lososovým máslem a poklademe šunkou, uherským salámem, ementálským sýrem, vajíčkem na tvrdo vařeným, ozdobíme okurkou, rajským jablíčkem a lžičkou ruského salátu s majonézou.

Játrová rýže.

6 dkg jater vyškrábeme, utřeme s 1 dkg omastku, 1 vejcem a půlkou žemle rozmočené v mléce a dobře vymačkáné. Do utřeného těstíčka přidáme 2 vrchovaté lžíce strouhané housky, okořeníme pepřem a majoránkou a protlačujeme struhadlem do vroucí polévky. Je-li těstíčko trochu tuhé, přidáme lžíci polévky.

Ruská vejce.

Na mísu umístíme tolik kopečků ruského salátu (předpis v čísle příštím), kolik chceme míti porcí vajec. Vajíčka uvaříme na tvrdo, necháme vystydnouti, rozpůlíme po šířce, namažeme kaviárem a na každou hromádku salátu položíme půl vajíčka, mezi hromádky vždy čtvrtičku citronu, kolem vajíčka nalijeme hustou majonézu a hromádky ozdobíme uzeným lososem, malými, do hvězdiček rozkrájenými okurčičkami, růžovým nebo bílým rosolem a zeleným salátem.

Telecí rolada plněná vejci.

Telecí ořech rozkrojíme, naklepeme tak, aby tvořil velkou placku. Uvaříme 4 vejce na tvrdo, necháme je trochu vystydnouti, oloupáme a napíchneme na dřevěnou špejli jedno za druhým po délce. Rozklepané telecí maso osolíme, posypeme sekanou šunkou, jemně usekanou cibulkou a třemi lžícemi strouhané housky, stočíme kolem těch vajec, zavážeme silnou niti a dusíme na slanině v troubě v zavřeném dvojitém pekáči. Podléváme pilné a když jest pečeně růžová a měkká, což jest asi za 1 a čtvrt hodiny, vyndáme ji, rozkrájíme na kotoučky a složíme na mísu. Nit odtáčíme postupné až při krájení, aby se nám pečeně nerozstoupila, nejsou pak tak pěkné porce.

Redakční poznámka Bejvávalo.cz:
Za týden se můžete těšit na další týdenní jídelníček a zapomenuté dobové recepty.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. září 2017


Diskuze k článku „Dobový jídelníček na celý týden a zajímavé historické recepty“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nejčtenější články
za posledních 30 dní

Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.