Výzva ke znárodnění bank a regulaci jejich podnikání

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Hospodářský list 1919, autor neuveden.
Chovají se banky podle vás jak mají, nebo spíš zneužívají své postavení? Článek z roku 1919 vám přiblíží jaká byla u nás situace s bankami krátce po vzniku Československa.
Následující text pochází z roku 1919

Vyvlastněte banky aneb aspoň uveďte je pod státní dozor a přiměřeně zisky jejich zdaňte!

Zákon o vyvlastnění velkostatků jest již odhlasován, ale lpí na náš horší a těžší můra trust bank. Jest jisto, že naše velkobanky utvořily trust, ale naše časopisy za insertní bakšiš k tomu mlčí.

Mlčí listy demokratické, jako socialistické, agrární, jako pokrokové. A přece tento bankovní trust je stokrát ba tisíckrát horší než nahromadění latifundií, pro takový trust může republika ztratiti svoji svobodu. Kapitalismus je nenasytný.

První věc, kterou trust provedl, bylo snížení úrokovej míry ze vkladů na 1%, ale od svých dlužníků berou banky stará procenta.

Už zde je zisk obrovský a nemravný. Ale tím není věd ani zdaleka ukončena.

Již nyní jsou lidé nuceni ohlédati se po úrocích větších a tak začnou ukládati své kapitály v papírech bankovních, průmyslových a jiných, nastane divoká spekulace, ze které banky na místě prvém vytěží obrovské sumy a hravě se zmocní podniku za podnikem. Jejich kapitál pomalu ovládne všechen obchod a průmysl a bude diktovati cenu za každé zboží.

Máme v ruce knihu Alfreda Magera, který odhaduje čistý zisk z velkoobchodu v Evropě z roku 1913 na 12 miliard. Ruhland odhadoval zisk při bursovní spekulaci v Německu r. 1916 na 12 miliard. Podle toho i ten nejméně chápavý uhodne, proč ceny neklesají. Bankovní spekulanti se ještě nenasytí.

O tom ovšem se nic nepíše, poněvadž by se lidu otevřely oči. Jak malicherné bylo proti tomu nebezpečí velkých latifundií. Proč se nekřičí, když proudy zlata plynou do žoků židovských bank a burs?

Zde by se mělo křičeti: Banky nutno postaviti pod státní dozor, majetek všech bank musí se vyvlastniti, sestátniti a spravedlivou bursovní daní znemožnili špinavou spekulaci. To by si měli vžiti naši lidé za úkol a rozhovor tento dáti na program všech našich schůzí.


Původní zdroj historického článku:
Hospodářský list 1919, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. května 2019


Diskuze k článku „Výzva ke znárodnění bank a regulaci jejich podnikání“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.