O ničivých tornádech

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Epocha 1902, autor —ý.
Dnešní média často vytváří dojem, že se ničivé přírodní katastrofy objevily až v posledních letech. O tornádech se ale v našich médiích psalo už v roce 1902.
Následující text pochází z roku 1902

Tornado.

Veliký díl Spojených Států Severoamerických ležící východně od řeky Mississippi bývá navštěvován skorem každoročně velice prudkými bouřlivými víry větrnými, zvanými tornados (od špaň. tornar = točiti se), které zde způsobují ohromné škody na polnostech, lesích i budovách a zjevují se bez ohledu na dobu roční.

Tornado je menší, avšak neméně mocný zjev vířivých bouří větrných, jež se vyskytují v tropickém pásmu naší zeměkoule, a slovou všeobecně cyklony, v Čínském moři tai-fun-y, v zálivu Mexickém a přilehlých částech Atlantského okeanu hurrikany neb orkany.

Cyklony ty, jež nejvíce řádí kol jižních břehů Asie počínaje od Arabie až po jižní Čínu, dále ve Střední Americe a v přilehlých jižních krajích Ameriky Severní a severních zemích Ameriky Jižní, jsou ohromné víry větrné točící se kol svislé osy v kruzích nebo závitnicích; pohybují se při tom v před ve tvaru nesmírné paraboly dlouhé na tisíce km, a to rychlostí obyčejně 30—40 km, mnohdy však i 80—100 km za hodinu, ano pozorována rychlost v jednotlivých případech i 286 km v hodině! Výška větrného takového víru měří několik tisíc m, rychlost ve směru vodorovném 100—1000 km.

Vlastní tornado jest — jak řečeno — cyklon rozměrů menších a zjev více místní než tropický hurrikan, ač v podstatě stejný. Prudký vír otáčející se kolem svislé osy je dosti úzký a tvoří mezi mraky jej provázejícími a zemí tzv. vodní sloup, jako by ohromnou nálevku visící s mračen k zemi, která se žene nesmírnou rychlostí v před a ničí vše co jí stojí v cestě. Kol tohoto víru krouží opět vichr ve spiralných drahách směrem ke středu tornada.

Náš obrázek znázorňuje dle momentní fotografie zkázonosný tornado, jenž zničil jedno z nejmladších měst Severoamerické Unie, Oklohama City, a obrátil je úplně ve hromady sutin a trosek.

Cyklonické bouře menšího druhu, avšak dosti příšerného zjevu i s dostatek mnohdy zkázonosné, jsou i větrné smrště a prachové sloupy, případně i vodní sloupy (jež mnozí nazývají nesprávně »vodními kalhotami« dle německého »Wasserhose« neb »Windhose«), které se někdy — bohudík velmi zřídka — vyskytují i v krajích našich.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1902, autor —ý.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. září 2017


Diskuze k článku „O ničivých tornádech“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.