Jak fungoval první telefon s číselníkem, umožňující přímé spojení volajících bez telefonistky v ústředně

původně vyšlo: Epocha 1897, autor neuveden.
První telefonní hovory máme zažité s telefonistkami, které začátkem století ručně spojovaly jednotlivé účastníky hovoru. Jak vám ukáže článek z roku 1897, tak první telefon s číselníkem umožňující přímé spojení je daleko starší.


Telefon budoucnosti

Zajímavá zpráva přichází z Anglie, kde řiditelství pošt a telegrafů podniká právě pokusy s vynálezem inženýra Apostolova, majícím za účel odstranění ústředních stanic telefonové sítě, aby mohl každý abonnent spojiti se přímo se kterýmkoliv druhým, anebo současně i s více jich.

Děje se tak pomocí jakési samohybné klaviatury a abonnent může se spojiti i s telefonní sítí v jiném městě. Celý přístroj jest malá schránka se třemi otvory a několika klapkami, který upevní se na dosavadním aparátu.

Procedera jest asi následující:

Abonnent A. chce mluviti s abonnentem B., který má na př. číslo 2753. Přitlačí 2kráte dle návodu na jeden knoflík, 7kráte na druhý, 5kráte na třetí a 3krále na čtvrtý.

Příslušné číslice 27 a 53 tím vystoupí v příslušných otvorech, načež stiskne se nová klapka s nápisem „Call“ (volání) a zazvoní se, jako dosud.

Tím jest číslo zavoláno a vše ostatní jde jako nyní, i s odzvoněním po rozmluvě, po němž stiskne se ještě klapka s nápisem: „Finish“ (konec). Hned po té vyskočí v jednom z otvorů skřínky štítek s nápisem: „Off“ (volno).

Jakmile jest vyvolávané číslo již s někým spojeno, přístroj neúčinkuje, tak že rozmluvu není možno ani přerušiti, jak se nyní velmi často děje.

Výhody vynálezu toho nelze zajisté ani oceniti.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1897, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. května 2019


Diskuze k článku „Jak fungoval první telefon s číselníkem, umožňující přímé spojení volajících bez telefonistky v ústředně“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.