Co vznikne spojením bažanta se slepicí?

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Lovecký obzor 1910, autor neuveden.
Láska si někdy nedá poručit. Článek z roku 1910 vás seznámí s mimořádnou situací, kdy došlo ke křížení bažantem s běžnou domácí slepicí a popíše vám jejich zvláštní potomky.
Následující text pochází z roku 1910

Zajímavý kříženec.

V revíru městského rady p. Engelcke v Neuhaldenslebenu bylo r. 1908 vysečeno bažantí hnízdo s 11 vejci.

Vejce byla dána pod kvočnu a deset z nich se vylíhlo. Městský rada Engelcke vypustil 9 bažantíků do svého revíru a nechal si jednoho kohoutka ve svém dvoře.

Kohoutek choval se na dvoře s počátku docela slušně, ale jenom do dubna 1909. kdy se v jeho prsou hnuly něžné city lásky. Pro lásku chyběl mu však přirozený předmět. Nebylo tedy divu, že láska jeho nabyla zvláštní formy.

Mužských návštěvníků dvora si bažantí kohoutek nevšímal, ale ženy obtěžoval neslýchaným způsobem. Lítal jim na hlavu a na záda, klofal je a nedal se bitím odehnati. Aby byl tomu nesnesitelnému stavu učiněn konec, byl dán kohoutek na půdu s domácí slepicí plemene italského.

Už po třech dnech bylo pozorováno, že kohoutek se se slepicí pojímal. V následujících týdnech bylo sebráno 12 vajec, které slepice po půdě roznesla.

Slepice potom začala kvokati a vyvedla čtyři kuřata. Mladí ptáci byli si tvarem i postavou vesměs podobni. Žádný z nich nezapřel ráz bažantí, jen že byli značně silnější než kuřata a nižší postavy. Dva z těchto mladých kříženců zašli a dva zůstali na živě. Zašlí měli typ slípek, ostatní dva typ kohoutků. Jednoho z nich představuje, hořejší obrázek.

Ptáci nejeví ani nejmenší známky pohlavního pudu, nejeví žádost ani po slepicích domácích ani bažantích. Také oproti mužskému pohlaví nejeví žádný zájem. Kříženci jsou mnohem silnější než bažanti. Peří mají barvy koroptve po italské domácí slepici, avšak na krku má peří modravý odstín. Ocas velmi se podobá ocasu bažantímu.


Původní zdroj historického článku:
Lovecký obzor 1910, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. května 2019


Diskuze k článku „Co vznikne spojením bažanta se slepicí?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.