Inkoustová versus laserová tiskárna (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Zvažujete koupi nové tiskárny? Na výběr máte inkoustovou a laserovou. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl? Poradíme vám.

Bez tiskárny se neobejde žádná kancelář. Své místo ovšem má i ve většině domácností. Tisk dokumentů a fotografií je zkrátka součástí nejenom pracovního, ale i rodinného života. Ale jakou tiskárnu zvolit? Laserovou, nebo inkoustovou? Obě umožňují tisk barevný i černobílý. A laserové tiskárny se navíc cenově už přibližují těm inkoustovým.

Vybíráme tiskárnu

Výběr své nové tiskárny budete muset podřídit několika parametrům, jako jsou frekvence jejího vytížení, tedy jaké množství dokumentů a jak často budete tisknout, ale i předmět tisku jako takový, tedy, co budete tisknout.

Bude se jednat spíše o text či spíše fotografie? Je v hledáčku vašeho zájmu tisk barevný či černobílý? Pravidelný či spíše příležitostný? To vše jsou parametry, které při klání laserová vs inkoustová tiskárna hrají klíčovou roli.

Laserovou, nebo inkoust?

Jaký je rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou? Každá je samozřejmě postavená na jiné technologii. Tiskárna inkoustová pracuje na principu vstřikování drobných inkoustových kapiček přímo na papír, a to buď za působení tepla, vosku, tzv. piezoelektrickým způsobem. Podle toho se také tyto tiskárny dělí na tepelné, inkoustové a voskové.

Jak funguje laserová tiskárna?

Na zcela jiném principu je postavena technologie tiskárny laserové. Ta při procesu tisku využívá tzv. suchý elektrooptický princip. Na zafixování dokumentu na papír, ať již textu či fotografie, se podílí poměrně složitá optika ve spolupráci s dalšími komponenty tiskárny, jako jsou vodivý a zažehlovací válec a toner.

Zaměřeno na kvalitu tisku

Zmíněné technologie se samozřejmě podepisují na výsledné kvalitě tisku. Oba typy tiskáren jinými slovy netisknou stejně a každá je tak vhodná pro jiné tiskařské účely.

Přednosti inkoustových tiskáren

Vysokou kvalitou tisku, bez které se neobejdete například u tisku grafických souborů a fotografií, se jednoznačně vyznačují tiskárny inkoustové, které navíc tisknou rychle a téměř okamžitě. Na rozdíl od tiskáren laserových, jež vyžadují určitý čas k zahájení samotného tiskařského procesu. Tento typ tiskárny je však není spíše pro nízkoobjemový tisk.

Nebo raději tiskárnu laserovou?

Hlavní předností laserových tiskáren je jejich rychlost. I velké množství dokumentů vám vytisknou v relativně krátké době. Z tohoto důvodu se s nimi setkáte ve většině kanceláří. Pro účel vysokoobjemového tisku se tak i díky vysoké kapacitě zásobníku jedná o jasnou volbu. Nehledě na to, že provoz laserové tiskárny vás vyjde levněji než provoz inkoustové.

Toner, nebo cartridge?

Při provozu každé tiskárny, ať již inkoustové či laserové, se neobejdete bez toneru a cartridge. Náplň s tiskovým médiem (u inkoustových tiskáren se jedná o inkoust a u tiskáren laserových tonerový prášek) se nachází v tiskové kazetě. Uživatelé někdy zaměňují pojem toner a cartridge. Zatímco toner je zkratkou pro tonerovou kazetu do laserové tiskárny, cartridge je inkoustovou náplní včetně tiskové hlavy a další nezbytnou elektrotechnikou. Tonery i cartridge do tiskáren jsou k sehnání ve specializovaných kamenných i internetových obchodech, jako je například tonerpartner.cz.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
10. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.