Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Srážka dvou parních vlaků ve východních Čechách si vyžádala 13 životů

původně vyšlo: Světozor 1909, autor neuveden.
V roce 1909 zažila naše železnice jednu z největších katastrof své doby. Srážku dvou vlaků, při které zemřelo 13 lidí a vznikla škoda 10 milionů rakouských korun, vám popíše dobový článek.


Železniční katastrofa u Uherska.

Hrůzné neštěstí událo se na Boží Hod Vánoční na stanici státní dráhy Uhersku mezi Pardubicemi a Chocní nárazem rychlíku čís. 2. jedoucího z Prahy na nákladní vlak, na nepravých kolejích v nádraží postavený.

Obrovský počet na místě mrtvých, krátce zemřelých, těžce i lehce zraněných řadí toto neštěstí na přední místo v análech dopravnictví v Čechách za celá desítiletí, a volá netoliko po přísném vyšetření a potrestání vinníků, ale i odstranění celého »úsporného« systému v hospodářství drah, jenž přetižuje úředníky i zřízence nesnesitelnou námahou a činí je neschopnými jasného jednání.

Příčina neštěstí se sice vždycky nalezne a sveze na nejnižšího, ale vlastní morální původcové katastrofy té hospodaří dále po svém, až ke katastrofě nové.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1909, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Srážka dvou parních vlaků ve východních Čechách si vyžádala 13 životů


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: