Teplice, lázeňské město spojené se sopkou

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Obrazy přírodní z říše rakouské 1860, autor neuveden.
Jaké to bylo v Teplicích před víc jak 150 lety a co mají toto mezinárodně vyhlášené lázně společného se sopkou? To vám prozradí historický článek z roku 1860.
Následující text pochází z roku 1860

Teplice.

Druhé neméně slavné lázně v Čechách jsou Teplice, v krásné krajině s půvabným okolím.

Teplice mají 17 pramenu teplé vody. Podle rozličnosti teploty a podle místa, kde se nacházejí, jsou trojí: Prameny městské, předměstské a Schönauské v nedaleké vesnici, která se ovšem podobá ku krásnému městu.

Voda všech pramenů nemá ani barvy ani chuti, poněkud je solná, při tom pak čistá jako křišťál. Hlavní pramen, německým slovem slove Ursprung, nachází se ve městě a voda jeho má 30 stupnů tepla. Všecky ostatní prameny méně jsou vřelé.

Každoročně schází se tu, jako i v Karlových Varech, v Mariánských a ve Františkových Lázních, chorobných hostí na tisíce, a to netoliko od nás, ale z celé Europy, ano i z jiných dílů světa.

Teplické prameny nepochybně jsou prastaré; již jmeno samo ukazuje na to. Poprvé se v dějepisu připomínají r. 1158. Toho roku královna Jitka založila tu klášter benediktinek a vystavěti kázala kostel sv. Jana Křtitele.

Že voda Teplická má původ sopečný (vulkanický), o tom svědci příběh, který se udál dne 1. novembru 1755. Strhlo se tehdá hrozné zemětřesení v Lissabonu, hlavním městě portugalském; touž dobou v Teplicích voda v hlavním pramenu začala se kaliti, po půl hodiny tekla tmavožlutá, potom na čtvrt hodiny téci přestala, až najednou s velkou silou a docela jinak smíšená vyhrkla. Konečně po půl hodině zase tak pokojně se proudila, jako kdy předtím.


Původní zdroj historického článku:
Obrazy přírodní z říše rakouské 1860, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. května 2019


Diskuze k článku „Teplice, lázeňské město spojené se sopkou“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.