Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Co měly USA společného s revolucí na Kubě

původně vyšlo: Besedy lidu 1906, autor neuveden.
Když se řekne revoluce na Kubě, asi vás napadnou jména jako Fidel Castro nebo Che Guevara. Článek z roku 1906 ale popisuje situaci, která bylo dávno před tím.


Revoluce na Kubě

Na ostrově Kubě v Západní Indii vznikla revoluce, která nabývá značných rozměrů.

Ostrov náležel až do roku 1898 Španělsku, jež po nešťastně vedené válce se Spojenými Státy bylo přinuceno postoupiti jej vítězi. Unie přenechala Kubě roku 1902 spojenou vládu, v jejíž čele stojí president volený na čtyři leta, jímž jest dosud první president T. E. Palma, a sobě ponechala pouze právo případné intervence.

S tím nebyly spokojeny četné obchodní a finanční kruhy, jež si přály, aby Unie ostrov anektovala pro veliký jeho význam strategický a hospodářský.

Je proto možné, že nynější povstání jest s těmito snahami v souvislosti, skytajíc revolučním ruchem Spojeným Státům příležitost, aby brannou rukou zakročily.

Povstalci vládnou prý silnými prostředky a vystupují velice energicky. Jelikož pak vláda Unie prý na zakročení nepomýšlí, těžko předvídati, co se na Kubě stane.

Náš velký obraz předvádí hlavní město ostrova Kuby — Havanu a druhý tabákové plantáže uvnitř ostrova. Neboť že se na ostrově pěstuje výtečný tabák, to snad na tomto místě nemusíme zvláště kuřákům připomínati.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1906, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Co měly USA společného s revolucí na Kubě


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: