Musí ženy jezdit na koni na speciálním dámském sedle?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1918, autor A. J. Benč.
Jaké jezdecké sedlo je pro ženy a dívky ze zdravotního i bezpečnostního hlediska nejlepší? Měly by ženy raději jezdit na koni na speciálním dámském bočním sedle, nebo naopak na klasickém sedle obkročmo jako muži? Tuto otázku vám zodpoví článek z roku 1918.


O jízdě žen na koni.

Některé dámy, chtíce jezditi na koni, posadí se buď podle starého způsobu, nebo obkročmo.

O tom, jak mají dámy jezditi, bylo proneseno již mnoho posudků. Nutno tu však uvážiti mnohé: bezpečnost, zdraví, pohodlí jezdkyně, i na koně nutno bráti ohled.

Z lékařského stanoviska odporučuje se jízda obkročmo, protože skroucená posice v dámském sedle zvyšuje jedno rameno a celou postavu nakloňuje na jednu stranu a u děvčat způsobuje větší vývin jedné nohy.

Bezpečnost závisí většinou na obratnosti jezdkyně, mnohé, zkouší-li nového koně, volí dámské sedlo, ač jiné jsou bezpečnější v sedle obyčejném — mužském. Žena není tak stavěná, aby zapadla do sedla jako muž a tak vlastně balancuje na vrchu, drží se v sedle s větším namáháním a opírá se vice o třemeny a uzdu a tím spočívá tak zv. „těžká ruka“ na ubohém koní.

Obratná jezdkyně však i za této jízdy se tomu vyhne a časem si zvykne. Aby docílila půvabu jízdy obkročmo, nutno aby počala v mládí a tak nyní jsou to hlavně mladé dámy a děvčata, která takto jezdi.

Dobrá jsou a větší bezpečnost zaručují sedla mexická s rohem v předu, o nějž se možno opírati. Anglická sedla ho ovšem nemají. Pro mnohé koně se dámské sedlo ani nehodí a je také o mnoho těžší a tak novým způsobem pomoženo je oběma, dámě, že nemusí dlouho hledati koně stavěného tak, aby se mu sedlo hodilo a koni, že nemusí nésti velkou váhu. Také prostá sedla jsou o mnoho lacinější, nežli dámská.

Jak které dámě sluší zda jeti obkročmo, či po starém způsobu v dámském sedle, to rozhodne postava. Pro velké ženy je vhodnější, sedí-li obkročmo a malé jsou půvabnější v dámském sedle.

Šat pro jízdu obkročmo sestává z dlouhého kabátu, pod kolena sahajícího, je hezky řasnatý od boků dolů ; ze spodků z téže látky, vysokých bot, nebo kožených kamaší. Klobouky nosí se různé, podle toho, jak který dámě sluší, tvrdé i měkké, plstěné, slaměný matros i čepice pro mladé dívky.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1918, autor A. J. Benč.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. dubna 2019


Diskuze k článku „Musí ženy jezdit na koni na speciálním dámském sedle?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.