Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Lov velryb: jaký byl zisk na velrybím tuku a kosticích

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
Zajímá vás, jaké zisky měli dávní velrybáři na ulovených kytovcích v dobách, kdy jejich lov ještě nebyl regulován? Přesně vám to spočítá článek z roku 1903.


Dobývání kostice velrybí

Jako zbytek obrovských tvorů předpotopních jeví se nám velryba, největší živočich zvířeny naší, ssavec v moři žijící.

O velikosti její učiníme si pojem, když uvážíme, že byly uloveny velryby 24 až 26 m. délky a až 160.000 kg. váhy. Jakkoli honební náklad na největší »zvěř« tuto bývá značný, přece stále ještě lov velryb znamenitě se vyplácí; tak na př. za rok 1899 pouze u břehu Finnmark uloveny od 87 parníků 704 velryby, representující cenu téměř plných 3 mil. korun.

Nejdůležitějším surogátem z velryby jest maso a rybí tuk, jež, ač Evropané nemohou ho požívati, od seveřanů bývá s chutí pojídáno. Ale pravou drahocennou kořistí z velryby jest její kostice; jsou to t. zv. »vousy« velrybí, rohovité, dole rozvlákněné desky kostěné v hubě, dlouhé 2—5 m, jichž je asi 350, (rybáři tvrdí, že jich je tolik, co dní do roka), jimiž obrovský tvor zadržuje potravu svou, korýše a měkkýše.

Na velikých norských velrybích jatkách odstraňují nejprve vousy ty z úst zvířete, potom je štípou, suší a řežou na dlouhé pruty. Vařením změknou posléze tak, že pozbývají své rohové tvrdosti, načež se škrabou a hladí, aby se leskly.

Používání kostice v lidském průmyslu je známo: užívá se jí jako pevných a přece pružných tyčinek do šatů, šněrovaček, slunečníků, ačkoli dnes již nastala i jí konkurrence levnějšími pruhy ocelovými. Také se z ní vyrábí různé předměty ozdobné.

Velryba neboli kyt jak udává Brehm v krásném díle svém, jenž je 18 m. dlouhý a 70.000 kg. těžký, dává asi 30.000 kg. tuku, z něhož upraví se asi 24.000 kg. tránu a za 1600 kg. kostice.

Ježto za 1000 kg. tranu platí se 36 až i 50 zl., za tunu kostice (1 tuna = 1000 kg.) nejméně 1800, ale i 2500 zl., seznáváme, jak veliký jest výtěžek šťastného lovu.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1903, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Lov velryb: jaký byl zisk na velrybím tuku a kosticích


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na digitalizaci historických zdrojů, jejich úpravu a v případě fotografií kolorování se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: