Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Obří reflektor, který svítí jako 316 milionů svíček

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Dokážete si představit, jaké světlo může mít dohromady 316 milionů hořících svíček? Článek z roku 1904 vám představí reflektor o právě takovém světelném výkonu a seznámí vás i s tím, k čemu bylo tak silné světlo potřeba.


Obrovský reflektor, rovnající se 316 millionům svíček.

Jedním z nejdůležitějších problémů námořní plavby jest osvětlování moře za noci neb za tmavého dne a mlhy.

Francouzské loďstvo užívá k tomu cíli už dávno strojů, jež vrhají do dálky tak zv. krátké bleskové kmity; reflektory ty, umístěné na majácích, umožňují okamžitou orientaci na moři do dálky několika kilometrů — neboť takto jest moře osvětleno ihned jako v pravé poledne.

Podobné reflektory daleko větší a systému zdokonaleného mají býti zavedeny nyní v námořnictví německém. Jakási továrna norimberská zhotovila právě obrovský reflektor, vydávající světla v množství 316 millionů svíček. Světelný buben má v průměru plné 2 metry.

Zvláštnost přístroje toho záleží v tom, že zrcadla jeho vnější i vnitřní broušena jsou přísně parabolicky. Držadla uhlíků vedena jsou horizontálně, a uhlíky elektrického světla položeny jsou přímo v ose zrcadlové.

Dvěma systémy prismatických čoček, jimiž možno v ose zrcadel manipulovati, umožněno, že může se ihned přikročili k soustřeďování roztroušeného světla, velice důležité to přednosti při účelech válečných.

Pohyb celého toho elektromotoru obstarávají elektromotory, takže reflektory ty na každém místě mohou býti umístěny a všemi směry řízeny. Stačí blesknout reflektorem tím pouze na čas 1/10 vteřiny, neboť světlo jest tak jasné, že nejvzdálenější parníky za nejtmavější noci jsou na ně upozorněny a mohou nyní směr své plavby patřičně zaříditi; může to ovšem přispěti znamenitě k bezpečnosti velikých lodí na moři při skalnatých březích za bouře, tmy a kruté nepohody.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Obří reflektor, který svítí jako 316 milionů svíček


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: