Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se hrála zapomenutá sokolská hra Balonetto

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Chtěli byste si zkusit zahrát originální patentovanou míčovou hru ze Sokola, kterou její autor kdysi pojmenoval Balonetto? Můžete to zkusit, článek z roku 1908 vás s ní seznámí.


Míčová hra „Balonetto“

„Balonetto“ — nová hra Sokola berlínského. Tenis a kopaná nejsou každému přístupny, ať již pro drahotu (ku př. zařízení pro tenisovou hru jest zajisté dosti nákladné) nebo nebezpečí (u kopané); při tom obé potřebuje jistě pečlivě upraveného terrainu.

Krajan náš, člen Sokola berlínského, inženýr B. Jirotka, vynalezl zvláštní hru „balonetto“, kterou nyní Sokol berlínský pro zábavu hraje každou neděli. Jest to hra levná a naprosto bezpečná.

U balonetta nejedná se o těžký míč (i při samém tenisu bylo několik osob prudce vrženým míčem v obličeji raněno), nýbrž o lehký balonek, který se pomocí krátké hole odráží. Jelikož balonek vznáší se ve větší výši, jest pohyb těla zvláště pro vývin prsou a plic významný.

Zajímavo, že od krajana, který věc dal si patentovati, zakoupilo balonetto mnoho spolků německých, ústavů a lázeňských podniků. Snad se se hrou tou shledáme záhy i v Čechách.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak se hrála zapomenutá sokolská hra Balonetto


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: