Otevření nové školy v Nuslích

původně vyšlo: Besedy lidu 1902, autor neuveden.
Pomalu se blíží začátek nového školního roku, což je ideální doba na otevření nové školy. Jako například té nuselské, jejíž otevření v roce 1902 popisuje následující dobový článek.


Nové školy v Nuslích u Prahy.

Veliké obce, které v obvodí města Prahy vyrostly, pracují o závod, aby v postupu rozvoje a vzdělanosti národní udržely stejný krok s královskou naší metropolí. Tak obec nuselská, spojená s osadou pankráckou v jedno město, čítající nyní již přes 20 000 obyvatel, obohacena byla letos novou budovou školní, která na den sv. Václava slavnostně vysvěcena a vznešeným účelům svým byla odevzdána.

Provedení plánů svěřeno městskému staviteli p. Th. Heroldovi, dle jehož projektu a řízení vystavěna nová 80 m. dlouhá a 55 m. široká nárožní budova školní i s kaplí, posvěcenou knížeti patronu českému sv. Václavu. Nepříznivá poloha staveniště, t. j. průčelí, obrácené k severu a k západu i značné stoupání terrainu jest praktickým uspořádáním půdorysu odstraněno, ba využitkováno.

Nová kaple, které při vzdálenosti a nedostatečných rozměrech kostelíků pankráckého a michelského tak dlouho bylo postrádáno, zbudována jest pro 1 000 osob. V budově školní umístěna jest škola chlapecká o 5 obecných a 7 měšťanských třídách, škola dívčí o 5 obecných a 6 měšťanských třídách. A poněvadž město Nusle nemá dosud vlastní budovy pro úřadovny městské, bylo i o ně postaráno v nové budově školní.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1902, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. srpna 2017


Diskuze k článku „Otevření nové školy v Nuslích“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.