Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Otevření nové školy v Nuslích (1902)
původně vyšlo: Besedy lidu 1902, autor neuveden.

Pomalu se blíží začátek nového školního roku, což je ideální doba na otevření nové školy. Jako například té nuselské, jejíž otevření v roce 1902 popisuje následující dobový článek.

Nová měšťanská škola s kaplí sv. Václava v Nuslích u Prahy. - klikněte pro zobrazení detailuNová měšťanská škola s kaplí sv. Václava v Nuslích u Prahy.

Nové školy v Nuslích u Prahy.

Veliké obce, které v obvodí města Prahy vyrostly, pracují o závod, aby v postupu rozvoje a vzdělanosti národní udržely stejný krok s královskou naší metropolí. Tak obec nuselská, spojená s osadou pankráckou v jedno město, čítající nyní již přes 20 000 obyvatel, obohacena byla letos novou budovou školní, která na den sv. Václava slavnostně vysvěcena a vznešeným účelům svým byla odevzdána.

Provedení plánů svěřeno městskému staviteli p. Th. Heroldovi, dle jehož projektu a řízení vystavěna nová 80 m. dlouhá a 55 m. široká nárožní budova školní i s kaplí, posvěcenou knížeti patronu českému sv. Václavu. Nepříznivá poloha staveniště, t. j. průčelí, obrácené k severu a k západu i značné stoupání terrainu jest praktickým uspořádáním půdorysu odstraněno, ba využitkováno.

Nová kaple, které při vzdálenosti a nedostatečných rozměrech kostelíků pankráckého a michelského tak dlouho bylo postrádáno, zbudována jest pro 1 000 osob. V budově školní umístěna jest škola chlapecká o 5 obecných a 7 měšťanských třídách, škola dívčí o 5 obecných a 6 měšťanských třídách. A poněvadž město Nusle nemá dosud vlastní budovy pro úřadovny městské, bylo i o ně postaráno v nové budově školní.

Debata k článku 'Otevření nové školy v Nuslích (1902)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Besedy lidu 1902, autor neuveden.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
28. srpna 2017ReklamaHledání


Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: