Velká česká herečka Hana Kvapilová

původně vyšlo: Besedy lidu 1902, autor neuveden.
Významnou českou herečku a členku činohry Národního divadla v Praze, paní Hanu Kvapilovou (1860-1907), vám představí článek z roku 1902.


Paní Hanna Kvapilová

»Konečně jsem zde!« byla první slova slečny Hanny Kubešovy, nynější paní Kvapilové na jevišti Národního divadla. Bylo to z jara roku 1888. Hanna Kubešova vystoupila v úloze královny Elišky z Vrchlického čarokrásné veselohry »Noc na Karlštejně«.

» Konečně jsem zde« znělo to tak sebevědomě, v pravdě majestátně . . . podivný souhlas osudu. Však jsme poznali ihned, že nemáme před sebou obyčejnou »sílu« divadelní.

Trvalo to sice celá léta, než slečně Kubešové popřáno uplatniti svoje nadání v úlohách jí odpovídajících, ne v úlohách vypočtěných na blýsknavý effekt, ale v rolích ryze niterných, jakým jest její umění a v němž jest dnes nepřekonatelnou vládkyní. Ano, ryze niterným jest to umění její — ne skvělostí svého zjevu, ne zvučným hlasem a oslňujícími prostředky — ona svou duší uchvacuje a podmaňuje si duši divákovu ...

Umění veliké, ryzí, jež počíná teprve tam, kde přestávají všecky hřmotné prostředky a effekty vnější a nadchází svatvečer tichého odevzdání se a ponoření do duše básníkovy ... Jediné světlo plane v tom soumraku jako bílý plamen věčné lampy ve chrámě — člověk je očištěn, povznesen, zapomenuv na všednost a hloupost světa — a vychází z divadla s dojmy nezapomenutelnými.

V paní Hanně Kvapilové vrcholí dnes české herecké umění damské, jako vyvrcholilo druhdy ve jména Otylie Sklenářové a Maruše Bittnerové. Moderní žena a dívka, bytost křehká, citová a rozněžená, dosud sama sebe nechápající — a především česká žena a dívka ze současného života nalezly v paní Kvapilové interpretku nepředstižnou. »Pravda a krása!« jsou životními hesly jejího umění, a obě sloučeno na jevišti v dokonalý celek, plný poesie i života ...

Obraz náš představuje nám paní Kvapilovou v úboru z let padesátých, jak v něm hrála v jedné z nejkrásnějších svých úloh z poslední doby — v Jiráskově Magdaleně Dobromile Rettigové.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. srpna 2017


Diskuze k článku „Velká česká herečka Hana Kvapilová“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.