Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Oslava zvolení nového prezidenta v americkém stylu

původně vyšlo: Světozor 1908, autor neuveden.
Jak Američané kdysi slavili zvolení nového prezidenta a jak jejich způsob oslav působil na cizince? S tím vás seznámí náš historický článek z roku 1908.


William Howard Taft presidentem

Slavnosti v ulicích novoyorských na počest zvolení „Billa“ nabyly rozměrů a ruchu nevídaných.

V jich jásotu a šumu zanikly sporé nevraživé hlasy strany druhé, poražené — takovému veselí obecnému těžko odolati.

Jako obrovský listnatý háj zavlály prapory, guirlandy a věnce vzduchem ulic a dole rozvlnilo se moře davů s nadšeným radostným rykem, voláním a hudbou, obrovské manifestační průvody naplnily hlavní ulice a přerušily na okamžik obvyklý shon pasáže — a v průvodech těch při známé bezprostřednosti a volnosti Američanů bylo mnoho discipliny a originelního pojetí.

Tak jeden průvod byl obrovskou, tisíckráte rozmnoženou osobností samých „Billů“ — jak nazývají svého dobráckého vyvolence a zvolence národního — jehož usměvavá podobizna tyčila se jako nová hlava v tisícerém rozmnoženém vydání s hlav svých nositelů.

Cizinci se z nezvyklých těch bouřných projevů až hlava točila...

Každý národ, ať sebe praktičtější a zdánlivě k veřejným událostem lhostejný, rád dává v určitou dobu výraz svému smýšlení politickému, pokud ovšem jest národem sám o sobě rozhodujícícím a pokud projevy ty neruší ,,veřejný pořádek a blaho“ ... A v Americe — jak viděti — neruší...


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1908, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Oslava zvolení nového prezidenta v americkém stylu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: