Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se k nám již před 100 lety dovážela jablka z USA
původně vyšlo: Epocha 1907, autor K. Č.

Myslíte si, že dovoz i základních potravin ze vzdálených zemí je něco nového? Článek z roku 1907 vás ukáže, že již tehdy se z Ameriky do Evropy dováželo i tak běžné ovoce jako je jablko.


Vývoz jablek z Ameriky do Evropy.

Z Ameriky se zasílá přes moře do Evropy ročně víc než 40.000 sudů jablek.

Angličtí a němečtí obchodníci si toto ovoce dávají zasílat už na podzim, záhy po česání, avšak nechávají je zabalené tak jak přišlo až do vánoc, do února i do března, kdy cena jablek velice stoupá.

Aby jablka vydržela tak dlouho čerstvá, jest třeba se postarat o řádné jich zabalení při dopravě přes moře. Dávají se proto do velkých sudů neb beden naplněných jemným sádrovým práškem, neboť bylo seznáno, že jablka v takovém obalu dojdou čerstvá a ve skladišti se nekazí.

Na dno bedny se dá vrstva sádrového prášku, na ni vrstva jablek, jež byla dříve otřena, vše se zasype sádrou, a zas se takto klade vrstva na vrstvu až je sud nebo bedna plná. Sádra totiž nedopouští, aby se jablka pohybovala a tím otloukla, brání, aby do jablek nevnikla vlhkost, a chrání ovoce před chladem i vedrem.

Mimo to se z Ameriky do Evropy zasílají jablka sušená, s nimiž v poslední době vede se čilý obchod. Tato jablka se zasílají v menších bednách, aby překupníci mohli načatou bednu rychleji rozprodat anižby tím trpěla jakost sušeného ovoce.původ historického článku:
Epocha 1907, autor K. Č.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. března 2019Debata k článku 'Jak se k nám již před 100 lety dovážela jablka z USA'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.