Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Ježek a jeho odolnost proti hadímu uštknutí a dalším nebezpečným jedům

původně vyšlo: Lovecký obzor 1910, autor neuveden.
Často se tvrdí, že ježek je imunní proti uštknutí zmije. Jak je to doopravdy a zda by se z ježka nedalo připravit očkovací sérum proti zmijím nebo i jiným jedům, to vám prozradí vědecký výzkum popsaný v článku z roku 1910.


Ježkova bezpečnost proti jedu.

Že je ježek bezpečný proti uštknutí zmije, jest náhled velmi rozšířený, ale jak podrobným pozorováním je dokázáno, docela mylný.

Přes to však, jak »Deutsche Tageszeitung« sděluje, nelze ježkovi upříti, že má jistou relativní bezpečnost proti jedu. Dr. Vilém Roth uveřejňuje výsledek celé řady svých pokusů v tomto směru.

Shledal, že uštknutí zmije do jazyka, koutků u huby a na vyholené místo nohy způsobilo ježkovi nemoc, ale většina těchto pokusů neskončila smrtí. Při vstřikování hadího jedu potřeboval ježek desetkrát větší dávky než morče, aby přechodně onemocněl. Ostatně ani zmije sama není proti vlastnímu jedu bezpečnou, když se jí vstříkne do krve.

Dr. Roth konal své pokusy za tím účelem, aby z ježka upravil serum proti uštknutí zmije.

Pokusy však selhaly, jak teď oznamuje W. Köhler v časopise »Umschau«. Nevíme tedy dosud, v čem vlastně záleží bezpečnost ježka proti hadímu jedu. Nápadným jest, že je ježek bezpečným také proti jiným jedům.

Na základě zkušenosti, že ježek snědl větší množství puchýřníka, brouka to, který obsahuje jed »cantharidin« působící zánět střev, hledělo se získati z ježka serum proti tomuto jedu. Ale také tento pokus selhal.

Nejnápadnější je bezpečnost ježkova proti tak hroznému jedu jako je kyselina kyanová. Oproti dávce cyankali, která kočku usmrtila ve čtyřech minutách, zachoval se ježek úplně lhostejně.

Lze snad vysvětliti tento úkaz okolností, že ropuchy a stonožky, které ježkovi slouží za potravu, obsahují jedovaté sloučeniny kyanové. Naproti tomu chybí nám jakékoliv vysvětlení pro relativně vysoký odpor ježkův proti strašnému jedu tetanovému.

Jed tento způsobuje u člověka strnutí, ale ježek snese ho dávku, kterou bylo by možno usmrtiti osm tisíc lidí.zdroj historického článku:
Lovecký obzor 1910, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Ježek a jeho odolnost proti hadímu uštknutí a dalším nebezpečným jedům


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: