Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Co dokáže s člověkem udělat působení červeného světla
původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.

Dnes se hodně mluví o tom, jak špatný vliv má na lidský organismus studené modré světlo. Výzkum z roku 1909 vám ale ukáže, že velmi zvláštně dokáže na rostliny, zvířata i člověka působit také světlo červené.


Účinky červeného světla.

Zajímavé pokusy s červeným světlem dělal proslulý astronom Camille Flammarion na hvězdárně v Invisy u Paříže.

Při nich se ukázalo, že malé stromečky různých druhů účinkem červených paprsků nesmírně se změnily nejen co do vzrůstu, ale co do struktury dřeva a listů. Některé z nich dosáhly patnáctkráte větší velikosti a mohutnosti než stromky téhož druhu, pěstované pod bílými paprsky slunce.

Podobně velké změny způsobily červené paprsky na salátu, kosatci, begoniích, cukrovce, fialkách a karafiátech. Košťál salátu vyrostl jako třtina a listy byly tvrdé a nejedlé. Velký vliv mají červené paprsky i na mnohé živočichy.

V Lumierově továrně na fotografické plotny v Lyonu byla všecka okna zasklena červeným sklem. Následkem toho stali se dělníci a dělnice tak nervosními, že si mnozí počínali jako šílení.

Když později byla červená skla nahrazena fialovými, uklidnili se po krátkém čase všichni dělníci. Bylo i pozorováno, že červené světlo rozčilovalo více muže než ženy.

To vidíme i u krocanů a u býků při býčích zápasech, kdež pikadorové a matador užívají velkých červených šátků k drážděni býka. Žáby červené látky přilákají, kdežto bource rozčilují a dráždí.

Pro námořníky má červené světlo tu dobrou vlastnost, že je ho viděti v mlze mnohem dále, než bílé.původ historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. března 2019Debata k článku 'Co dokáže s člověkem udělat působení červeného světla'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.