Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se v Čechách rýžovalo zlato, ale bohatli na něm Angličané

původně vyšlo: Besedy lidu 1904, autor neuveden.
Naše země je poměrně bohatá na nerostná bohatství, ale často na jejich těžbě vydělává někdo jiný než my. Zajímavý příklad, kdy na zlatě z Čech bohatli Angličané vám prozradí článek z roku 1904.


Zlato v Čechách.

Podivná novina prolétla v těchto dnech veřejností naší: o bohatém nálezišti zlata v Čechách u vsi Roudného pod Blaníkem.

A hned přichází s hotovou udalostí: dobývání zlata není v rukou našinců, ale nějaké zcela neznámé společnosti anglické, která zakoupivši ložiska zlata kdysi zde dobývaná, ale pak zcela opuštěná, zachovala si právo na ně na nějakých — 50 let, do kteréž doby doufá zde vytěžiti zlata za bůhví kolik millionů.

Ano, tak to u nás chodí: veškeré bohatství ocitá se v rukou cizozemců, a nám zbývá pozdní nářek a otročina ve službách cizích, zbohatlých pánů, kteří kraj ten ani jaktěživi nevidí! . . .

Nemáme podnikavosti, vytrvalosti a pak jenom lamentujeme!

Obrázek náš představuje vnitřek tohoto ryžoviště, už nejmoderněji se stroji zařízeného — ti dělníci v něm pracující, to jsou Češi, a ti nevidění sběrači millionů — to jsou kdesi ve světě páni Angličané!


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak se v Čechách rýžovalo zlato, ale bohatli na něm Angličané


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: