Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak se v Čechách rýžovalo zlato, ale bohatli na něm Angličané

původně vyšlo: Besedy lidu 1904, autor neuveden.
Naše země je poměrně bohatá na nerostná bohatství, ale často na jejich těžbě vydělává někdo jiný než my. Zajímavý příklad, kdy na zlatě z Čech bohatli Angličané vám prozradí článek z roku 1904.


Zlato v Čechách.

Podivná novina prolétla v těchto dnech veřejností naší: o bohatém nálezišti zlata v Čechách u vsi Roudného pod Blaníkem.

A hned přichází s hotovou udalostí: dobývání zlata není v rukou našinců, ale nějaké zcela neznámé společnosti anglické, která zakoupivši ložiska zlata kdysi zde dobývaná, ale pak zcela opuštěná, zachovala si právo na ně na nějakých — 50 let, do kteréž doby doufá zde vytěžiti zlata za bůhví kolik millionů.

Ano, tak to u nás chodí: veškeré bohatství ocitá se v rukou cizozemců, a nám zbývá pozdní nářek a otročina ve službách cizích, zbohatlých pánů, kteří kraj ten ani jaktěživi nevidí! . . .

Nemáme podnikavosti, vytrvalosti a pak jenom lamentujeme!

Obrázek náš představuje vnitřek tohoto ryžoviště, už nejmoderněji se stroji zařízeného — ti dělníci v něm pracující, to jsou Češi, a ti nevidění sběrači millionů — to jsou kdesi ve světě páni Angličané!zdroj historického článku:
Besedy lidu 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Jak se v Čechách rýžovalo zlato, ale bohatli na něm Angličané'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: