Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Skřivánci, tradiční čeští poslové jara

původně vyšlo: Besedy lidu 1903, autor neuveden.
K blížícímu se jaru neodmyslitelně patří ptačí zpěv. Článek z roku 1903 vám prozradí, kteří ptáci u nás jaro svým zpěvem nejčastěji vítají.


Naši skřivani.

Není ptáků oblíbenějších a milejších srdci českému, jako tito poslové jara, těšící se přímo posvátné úctě a lásce každého, ať venkovského pracovníka na poli, ať vychazeče městského.

Jeť skřivánek náš prvním poslem jara a živou, jásající předzvěstí slunných, úsměvných dní, on doprovází práci rolníkovu svou tklivou písní jako něžná prosba za požehnání nebes a radostné veselí nad zdarem jejím! Nikdo, mimo dravce, jich nepronásleduje, ale oni rozmnožují se neustále a přibývá jich všady, čím více se hospodářství zdokonaluje.

Skřivan polní hnízdí již na počátku března, obyčejně na polích a lukách; klade 5—6 vajíček; za patnáct dnů jsou vajíčka vyseděna, mláďata opouštějí hnízdo a živí se sama — jsouce pravými všejedy, od hmyzu až po pučící obilí i zrna; nápojem jest jim rosa; je-li příznivé léto, hnízdí i třikráte.

Přeroztomilý skřivan lesní vrací se k nám také již, jakmile sníh roztaje na horách a lesích, v únoru a březnu; lid jmenuje jej linduškou; jest výtečným zpěvákem, zpívá na místech nejpustějších a nahrazuje úplně slavíka celoročním svým zpěvem i v zajetí. Ale toho stále bohužel spíše u nás ubývá.

Chocholouš jest větší skřivana — a přebývá stále téměř po celé Evropě, oživuje lidu i zvěře prázdné pláně zimní. Vídáme jej v zimě až i při stodolách a kuchyních; spokojuje se všelikými semeny, jenom na jaře okusuje jemné konečky rostlin.

Je také zpěvák čilý a jeho stále vztyčená chocholka míhá se v každý čas po polích a mezích, jež veškeré tvorstvo opustilo. A proto zasluhuje naší milosti a spíše štědrosti nežli pronásledování!zdroj historického článku:
Besedy lidu 1903, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Skřivánci, tradiční čeští poslové jara'


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: