Skřivánci, tradiční čeští poslové jara

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Besedy lidu 1903, autor neuveden.
K blížícímu se jaru neodmyslitelně patří ptačí zpěv. Článek z roku 1903 vám prozradí, kteří ptáci u nás jaro svým zpěvem nejčastěji vítají.
Následující text pochází z roku 1903

Naši skřivani.

Není ptáků oblíbenějších a milejších srdci českému, jako tito poslové jara, těšící se přímo posvátné úctě a lásce každého, ať venkovského pracovníka na poli, ať vychazeče městského.

Jeť skřivánek náš prvním poslem jara a živou, jásající předzvěstí slunných, úsměvných dní, on doprovází práci rolníkovu svou tklivou písní jako něžná prosba za požehnání nebes a radostné veselí nad zdarem jejím! Nikdo, mimo dravce, jich nepronásleduje, ale oni rozmnožují se neustále a přibývá jich všady, čím více se hospodářství zdokonaluje.

Skřivan polní hnízdí již na počátku března, obyčejně na polích a lukách; klade 5—6 vajíček; za patnáct dnů jsou vajíčka vyseděna, mláďata opouštějí hnízdo a živí se sama — jsouce pravými všejedy, od hmyzu až po pučící obilí i zrna; nápojem jest jim rosa; je-li příznivé léto, hnízdí i třikráte.

Přeroztomilý skřivan lesní vrací se k nám také již, jakmile sníh roztaje na horách a lesích, v únoru a březnu; lid jmenuje jej linduškou; jest výtečným zpěvákem, zpívá na místech nejpustějších a nahrazuje úplně slavíka celoročním svým zpěvem i v zajetí. Ale toho stále bohužel spíše u nás ubývá.

Chocholouš jest větší skřivana — a přebývá stále téměř po celé Evropě, oživuje lidu i zvěře prázdné pláně zimní. Vídáme jej v zimě až i při stodolách a kuchyních; spokojuje se všelikými semeny, jenom na jaře okusuje jemné konečky rostlin.

Je také zpěvák čilý a jeho stále vztyčená chocholka míhá se v každý čas po polích a mezích, jež veškeré tvorstvo opustilo. A proto zasluhuje naší milosti a spíše štědrosti nežli pronásledování!


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1903, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. března 2019


Diskuze k článku „Skřivánci, tradiční čeští poslové jara“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.