Skřivánci, tradiční čeští poslové jara

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Besedy lidu 1903, autor neuveden.
K blížícímu se jaru neodmyslitelně patří ptačí zpěv. Článek z roku 1903 vám prozradí, kteří ptáci u nás jaro svým zpěvem nejčastěji vítají.
Následující text pochází z roku 1903

Naši skřivani.

Není ptáků oblíbenějších a milejších srdci českému, jako tito poslové jara, těšící se přímo posvátné úctě a lásce každého, ať venkovského pracovníka na poli, ať vychazeče městského.

Jeť skřivánek náš prvním poslem jara a živou, jásající předzvěstí slunných, úsměvných dní, on doprovází práci rolníkovu svou tklivou písní jako něžná prosba za požehnání nebes a radostné veselí nad zdarem jejím! Nikdo, mimo dravce, jich nepronásleduje, ale oni rozmnožují se neustále a přibývá jich všady, čím více se hospodářství zdokonaluje.

Skřivan polní hnízdí již na počátku března, obyčejně na polích a lukách; klade 5—6 vajíček; za patnáct dnů jsou vajíčka vyseděna, mláďata opouštějí hnízdo a živí se sama — jsouce pravými všejedy, od hmyzu až po pučící obilí i zrna; nápojem jest jim rosa; je-li příznivé léto, hnízdí i třikráte.

Přeroztomilý skřivan lesní vrací se k nám také již, jakmile sníh roztaje na horách a lesích, v únoru a březnu; lid jmenuje jej linduškou; jest výtečným zpěvákem, zpívá na místech nejpustějších a nahrazuje úplně slavíka celoročním svým zpěvem i v zajetí. Ale toho stále bohužel spíše u nás ubývá.

Chocholouš jest větší skřivana — a přebývá stále téměř po celé Evropě, oživuje lidu i zvěře prázdné pláně zimní. Vídáme jej v zimě až i při stodolách a kuchyních; spokojuje se všelikými semeny, jenom na jaře okusuje jemné konečky rostlin.

Je také zpěvák čilý a jeho stále vztyčená chocholka míhá se v každý čas po polích a mezích, jež veškeré tvorstvo opustilo. A proto zasluhuje naší milosti a spíše štědrosti nežli pronásledování!


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1903, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. března 2019


Diskuze k článku „Skřivánci, tradiční čeští poslové jara“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Hapík.cz
podpoříte chod našeho serveru




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2025 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.