Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Welwitschie podivná - zvláštní rostlina, která si jméno podivná rozhodně zaslouží

původně vyšlo: Epocha 1906, autor —s.
Článek z roku 1906 vám popíše jednu velmi jedinečnou vytrvalou a stálezelenou rostlinu.


Neobyčejná rostlina.

V Jižní Africe, která je domovem tak mnohých podivných rostlin, naleznem jednu ze zvláštností rostlinného světa, jakou bychom marně hledali jinde na celém světě. Je to pověstná, dnes už velmi vzácná, neboť poznenáhla mizící Welwitschia mirabilis.

Za své vědecké jméno děkuje tato rostlina Dru Welwitsch-ovi, lékaři rakouského námořnictva, jenž ji odkryl r. 1860 při expedici do jižní Benguely. Welwitschia je blízce příbuzná našich jehličnatých, ač se svým zevnějškem nejen nepodobá těmto typickým stromům severních krajů, ale ani ostatním rostlinám vůbec.

Botanik Kohl ji popisuje následovně: Představme si kotouč průměru 4—5 m, jenž vybíhá v kuželovitou špičku, kterou je zapuštěn do země tak, že nad ni vyniká jen jeho základna co silná kruhovitá deska. Její horní plocha však není rovná, nýbrž rozdělena hlubokou ryhou ve dvě poloviny a všelijak hrbolatá a zprohýbaná.

V jejích záhybech jsou důlky, z nichž vynikají stonky květů. Cestovatelé vypráví, že tento povrch kmene welwitschie působí z blízka dojmem rozevřené obrovské dračí tlamy. Největší část kmene však je pod zemí, zaražena do ní jako veliký klín, a vybíhá znenáhla ve dlouhý kořen dosahující veliké hloubi, v níž při nedostatku vrchní vláhy ssaje vodu spodní.

Je-li podivný už tvar kmene této rostliny, jsou její listy ještě neobyčejnější. Jsou vůbec jen dva a dosahují šíře až 4 m a délky až 5 m. Málokdy však zůstávají celé; vítr je obyčejně roztrhá ve dlouhé úzké řemeny, jež se plazí zkrouceny po zemi jako chapadla obrovského polypa.

Náleží tedy welwitschie rozhodně mezi nejpodivnější výtvory přírodní v říši rostlinné.zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor —s.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Welwitschie podivná - zvláštní rostlina, která si jméno podivná rozhodně zaslouží


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: