Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Proč se velká mramorová koule na tajemném pomníku sama otáčí?

původně vyšlo: Epocha 1906, autor —s.
Jak se může mramorová koule o průměru jeden metr a váze 200 kg sama, bez jakéhokoliv pohonu, otáčet kolem své osy? To vám prozradí historický článek z roku 1906.


Koule, jež se sama od sebe pohybuje.

Na hřbitově severoamerického města Ohio je pomník, jejž před delší dobou pořídil jistý bankéř, a který na sebe poslední dobou upoutal pozornost učeného světa.

Pomník ten sestává z jednoduchého spodku, na němž leží mramorová koule průměru as 1 m a váhy asi 200 kg. Koule ta je celá hlazená, a jen malý kousek, jímž seděla volně na svém podstavci, je drsný.

Roku 1904 zpozorovali zřízenci hřbitova, že koule tato neleží nehybně, nýbrž že se ze své původní polohy pootočila kolem severojižní vodorovné osy tak, že se po straně objevila zmíněná nehlazená ploška.

Dalším pozorováním a přesnými měřeními pak shledáno, že se tato koule každý měsíc ponenáhlu pootočí as o 2 cm na obvodu, takže neustále koná sotva pozorovatelný otočný pohyb.

Vysvětlení tohoto zajisté podivného zjevu podávají někteří američtí učenci, kteří se věcí blíže zabývali, jako geolog Orton, professoři Becker, Gilberts a j.; míní, že pohyb oné koule je následek jednostranného jejího ozáření sluncem, neboť jedna její strana je silně ohřívána, kdežto druhá zastíněna blízkým stromem, takže následkem nestejného roztahování materialu nastává ono pravidelné její otáčení.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor —s.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Proč se velká mramorová koule na tajemném pomníku sama otáčí?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: