Proč se velká mramorová koule na tajemném pomníku sama otáčí?

původně vyšlo: Epocha 1906, autor —s.
Jak se může mramorová koule o průměru jeden metr a váze 200 kg sama, bez jakéhokoliv pohonu, otáčet kolem své osy? To vám prozradí historický článek z roku 1906.


Koule, jež se sama od sebe pohybuje.

Na hřbitově severoamerického města Ohio je pomník, jejž před delší dobou pořídil jistý bankéř, a který na sebe poslední dobou upoutal pozornost učeného světa.

Pomník ten sestává z jednoduchého spodku, na němž leží mramorová koule průměru as 1 m a váhy asi 200 kg. Koule ta je celá hlazená, a jen malý kousek, jímž seděla volně na svém podstavci, je drsný.

Roku 1904 zpozorovali zřízenci hřbitova, že koule tato neleží nehybně, nýbrž že se ze své původní polohy pootočila kolem severojižní vodorovné osy tak, že se po straně objevila zmíněná nehlazená ploška.

Dalším pozorováním a přesnými měřeními pak shledáno, že se tato koule každý měsíc ponenáhlu pootočí as o 2 cm na obvodu, takže neustále koná sotva pozorovatelný otočný pohyb.

Vysvětlení tohoto zajisté podivného zjevu podávají někteří američtí učenci, kteří se věcí blíže zabývali, jako geolog Orton, professoři Becker, Gilberts a j.; míní, že pohyb oné koule je následek jednostranného jejího ozáření sluncem, neboť jedna její strana je silně ohřívána, kdežto druhá zastíněna blízkým stromem, takže následkem nestejného roztahování materialu nastává ono pravidelné její otáčení.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. března 2019


Diskuze k článku „Proč se velká mramorová koule na tajemném pomníku sama otáčí?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.