Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Vojáci radí, jaká je bezpečná minimální tloušťka ledu

původně vyšlo: Epocha 1908, autor J. B.
Bojíte se, aby se pod vámi teď na konci zimy neprobořil led? Článek z roku 1908 vám prozradí, jaká tloušťka ledu se tehdy považovala za bezpečnou po pohyb na ledě.


Nosnost ledu.

O nosnosti ledu byly provedeny četné pokusy, z nichž vysvítá, že led tlustý 4 cm snese tíži lehkého člověka, 8 cm silný unese jezdce nebo pěší vojsko v řadě přecházející nestejným krokem.

Led síly 12 cm unese lehký vůz a 16 cm silný vůz s těžkým nákladem stače při tom pro jízdní a lehké dělostřelstvo; led 20 cm silný unese i těžké dělostřelstvo.

Pravidelně se má za to, že jednotlivé osoby mohou vstoupit na led síly 5 cm a konat tam lehkou práci.

Poznámka redakce Bejvávalo.cz:
Upozorňujeme, že dnes se bezpečné hodnoty tloušťky ledu uvádí zcela jiné! Podle dnešních měřítek je pro jednoho člověka bezpečných 10 cm ledu a pro skupinu dokonce až 18 cm. Zda byl tehdy led pevnější než dnes, nebo se jen dbá více na bezpečnost - to vám prozradit nedokážeme...zdroj historického článku:
Epocha 1908, autor J. B.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Vojáci radí, jaká je bezpečná minimální tloušťka ledu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: