Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Vojáci radí, jaká je bezpečná minimální tloušťka ledu
původně vyšlo: Epocha 1908, autor J. B.

Bojíte se, aby se pod vámi teď na konci zimy neprobořil led? Článek z roku 1908 vám prozradí, jaká tloušťka ledu se tehdy považovala za bezpečnou po pohyb na ledě.


Nosnost ledu.

O nosnosti ledu byly provedeny četné pokusy, z nichž vysvítá, že led tlustý 4 cm snese tíži lehkého člověka, 8 cm silný unese jezdce nebo pěší vojsko v řadě přecházející nestejným krokem.

Led síly 12 cm unese lehký vůz a 16 cm silný vůz s těžkým nákladem stače při tom pro jízdní a lehké dělostřelstvo; led 20 cm silný unese i těžké dělostřelstvo.

Pravidelně se má za to, že jednotlivé osoby mohou vstoupit na led síly 5 cm a konat tam lehkou práci.

Poznámka redakce Bejvávalo.cz:
Upozorňujeme, že dnes se bezpečné hodnoty tloušťky ledu uvádí zcela jiné! Podle dnešních měřítek je pro jednoho člověka bezpečných 10 cm ledu a pro skupinu dokonce až 18 cm. Zda byl tehdy led pevnější než dnes, nebo se jen dbá více na bezpečnost - to vám prozradit nedokážeme...původ historického článku:
Epocha 1908, autor J. B.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. února 2019Debata k článku 'Vojáci radí, jaká je bezpečná minimální tloušťka ledu '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.