Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak vědci už před 100 lety vyráběli umělé maso?
původně vyšlo: Česká hospodyně 1917, autor neuveden.

Snaha vědců laboratorně vyrobit plnohodnotnou náhradu masa vhodného k jídlu je starší, než si možná myslíte. Historický článek z roku 1917 vás seznámí s úspěchy, které v tomto oboru slavil jeden belgický chemik


Umělé — maso.

Ku konci minulého a na začátku nynějšího století učiněny byly tak báječné vynálezy, na př. fonograf, bezdrátová telegrafie, letadla atd., že při objevení se sebe podivnějšího vynálezu nesmíme být hned »nevěřícími Tomáši« a vrtěti nedůvěřivě hlavou, neboť i vynález letadel odkazován byl ještě před 30 lety do říše báchorek a přece byl uskutečněn.

Něco podobného je s umělým masem a mlékem. Belgický chemik Effront vyrobil z rostlinných látek umělé maso, které prý se co do chuti a výživnosti vyrovná masu hovězímu, telecímu, skopovému nebo vepřovému.

Surovinou umělého masa je sladový odpadek.

Slad se vypírá a lisuje, pak preparuje kyselinou sírovou a vápnem; směs se filtruje, voda odpaří, zbytky se opět lisují, pak preparují jinými lučebninami, jež Effront chová v tajnosti, a získá se tak »viandin«, jejž prý tělo ještě lépe assimiluje (zpodabuje) nežli maso.původ historického článku:
Česká hospodyně 1917, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. února 2019Debata k článku 'Jak vědci už před 100 lety vyráběli umělé maso?'

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.