Psi a jejich jedinečné schopnosti

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Epocha 1910, autor -ý.
Co vše zvládne pes rozeznat čichem a sluchem, jak dlouho si dokáže zapamatovat jedinečnou vůni nebo jaké barvy rozeznává lépe než jiné? S tím vás seznámí historický článek z roku 1910.
Následující text pochází z roku 1910

Zajímavý výcvik psů.

Známý německý fysiolog O. Kalischer koná již tři roky pokusy se psy, jejichž výsledky jistě budou zajímati mnohé majetniky psů.

Vycvičil na př. psy, že chňapnou po kusu masa jen tehdy, zazní-li určitý tón. Při všech jiných tónech si masa vůbec nepovšimnou. Později opakoval své pokusy se dvěma tóny, ano i s určitým akkordem. Pes si masa vůbec nepovšiml, a chňapl po něm teprv tehdy, zazněly-li oba tóny neb akkord, na nějž byl cvičen.

Dalšími pokusy zjistil, že si pes dovede dobře pamatovat každý tón z pěti oktáv harmonia, a že ony tóny, které proň znamenají dovolení chopiti se masa, dovede od ostatních dobře rozlišit. Tyto pokusy by znamenaly, že hudební smysl psa je mohutně vyvinut. Z jiných zvířat to je osel, jejž se podařilo s úspěchem dresovati na tóny.

Nejlépe se dá pes cvičiti — jak je samozřejmo — na různé zápachy. Výsledky těchto pokusů jsou daleko zajímavější než výsledky pokusů prvé řady. Tónovou dresuru zapomíná pes velice brzy, často již za prvou čtvrthodinu po cvičení.

Za to zápachy si pamatuje neobyčejně dlouho. Pes cvičený na mošus, podržel tuto vůni v paměti déle než 5 měs. Na tyto pokusy užíval Kalischer hrnců o dvojitých dirkovaných dnech. Pod sítko se uložila vonící látka a hrnec se naplnil jídlem.

Psi reagují na nejjemnější rozdíly vůní, při kterých lidský nos úplně vypovídá službu. Jeden pes byl na př. dresován na kyselinu isovalerovou. Když mu bylo předloženo jídlo, jemuž byla zmíněná kyselina přimíšena třeba v nepatrném množství, pustil se do jídla s chutí. Jakmile však kyselina v jídle nebyla, nechal je stát.

Dále byli psy cvičeni na barvy. Nejlepších výsledků dosaženo s barvou červenou a modrou, kdežto ostatní barvy psi obyčejně zaměňovali, takže se zdálo, jakoby byli pro některé barvy slepými. Velice dobře rozeznávali barvu černou a bílou, a rozdíl podrželi v paměti mnoho týdnů.

Výsledky těchto pokusů jsou zajímavé a jistě důležity pro ty, kdo se zabývají dresurou psů. Myslíme však, že kdybychom mluvili o této dresuře s některým příslušníkem zeleného cechu, že bychom se jistě dozvěděli věcí ještě zajímavějších, třeba i neuvěřitelných.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1910, autor -ý.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. února 2019


Diskuze k článku „Psi a jejich jedinečné schopnosti“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.