Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Obří sloní kly, dar štědrého milionáře svému rodnému městu

původně vyšlo: Epocha 1910, autor —a.
Článek z roku 1910 vám popíše jedny rekordně velké sloní kly, které americký milionář T. Barney daroval muzeu ve svém rodném městě.


Největší a nejkrásnější sloní kly.

V Hamburce, Antwerpách a v Londýně, kde se jmenovitě konají trhy na slonovinu, je možno častěji vidět jednotlivé obrovské exempláře sloních klů, které jsou-li jen trochu bezvadné, hlavně uprostřed a na hrotech, jsou také velice drahé.

Přihází se ovšem jen zcela výjimečně, že znalcům úplně vyhovuje velikost, barva, tvar i vnitřní složení jednotlivého exempláře; tím. vzácnější jsou případy, aby byly bezvadné oba dva k sobě náležející kly.

Nejkrásnější kly, které co do jakosti i velikosti nemají doposud sobě rovných, daroval nedávno newyorkský millionář T. Barney museu parohů svého rodného města.

Obyčejně měřívají kly dospělého slona samce málo přes 1½ m a dosahují velmi zřídka váhy 40 kg. Zde však se jedná o pár klů, z nichž každý jednotlivý měří skoro 3 m a úhrná jich váha činí přes 200 kg.

Tyto kly, jež možno právem považovat za největší a nejkrásnější z celého světa, pocházejí z majetku habešského krále Menelika, který je daroval jistému britskému důstojníkovi, jenž je hleděl zpeněžit. T. Barney mu je odkoupil za 24.000 K.

Obrázek nám předvádí oba kusy, jak jsou vystaveny ve zmíněném new-yorkském museu. Oba zuby, jež jsou nad polovičku od kořene zcela plné — také vzácný případ —jsou bílé a slabě nažloutlé; jejich velikost vynikne zvláště u porovnání s mužem stojícím uprostřed nich.zdroj historického článku:
Epocha 1910, autor —a.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
5. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Obří sloní kly, dar štědrého milionáře svému rodnému městu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: