Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jaké dobroty dávaly naše prababičky v zimě ptákům do krmítek?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
Krmíte v zimě ptáčky? Zkuste jim přichystat zimní směs do krmítka podle návodu z roku 1907! Určitě jim to bude chutnat více, než to co jim dnes můžete koupit po obchodech.


Krmení ptactva v zimě.

Ku krmení ptactva použiti lze následující směsi: mák, semenec, oves, semena slunečnic tři díly, k tomu drobečky chleba, kousíčky masa, sušené bezinky, smíchá se se dvěma díly rozpuštěného hovězího loje.

Tuto vřelou směs necháme poněkud schladnoti, pak ji vyklopíme na prkénko. Chceme-li ptactvo krmiti, dáme část na místo, stříškou chráněné před deštěm a sněhem. Také lze někde pod otevřenou kulnou připraviti malý žlábek, do něhož zasypáváme. Ani vítr, ani dešť neb sníh neškodí tomuto krmivu.

Až do posledního drobečku sebeřou ptáčkové toto lojové krmivo, kdežto jinak z rozhozeného zrní mnoho na zmar přijde. Zvláštností tohoto krmiva jest, že chutná dobře jak hmyzožravým tak semenožravým ptáčkům. V městech jest i sebrané smetí z ulice dobrým krmivem a někde úmyslně na tichých místech čásť tohoto smetí pro ptáky navážejí.

Nejvhodnějším místem pro krmení je to, v jehož blízkosti se jednotlivé keře neb křoviny s tenounkými výhonky nalézají. Ptáčkům musí být umožněno co nejrychleji na tenounké haluzky odletěti, bliží-li se nějaký dravý pták neb kočka. Oni také s vyššího místa rádi se rozhlížejí, není-li nepřítel na blízku.

Také nemáme roztlučené kosti, kousky slaniny neb odřezky loje na holou zem házeti, neboť vrány a jiná zvěř je vyslídí a ptáčky při tom často chytá. Takové věci pověsme na tenkou haluz, kde ptáčkové pilně a důkladně vše ozobají. Na tyto tenké haluzky neodváží se ani vrána, kočka a j. škůdce.

Toho buďme bedliví, jinak vlákáme ptáčky místo k jídlu do jich záhuby.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. února 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jaké dobroty dávaly naše prababičky v zimě ptákům do krmítek?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.